Podcasts by Category

Alinda Podcast

Alinda Podcast

Veiszer Alinda

Mióta az eszemet tudom beszélgettem, de tény, hogy egyre nehezebben találtam hozzá felületet- pedig én tényleg mindent megpróbáltam, egy dolgot nem- nem adtam alább. Itt találtok más beszélgetést is, és ha akarjátok, támogathatjátok a létrejöttüket : https://www.patreon.com/veiszeralinda

25 - Bajzáth Sándor- addiktológiai konzultáns: "Szerintem ha valaki bevallja, hogy alkoholista, az olyan felszabadító mint egy coming out"
0:00 / 0:00
1x
  • 25 - Bajzáth Sándor- addiktológiai konzultáns: "Szerintem ha valaki bevallja, hogy alkoholista, az olyan felszabadító mint egy coming out"

    Itt van újra a november, és ez az a hónap, amikor sokan tesztelik magukat- kibírják-e szárazon harminc napon át. Bajzáth Sándor szerint sokan buknak el ilyenkor, és jönnek rá, hogy bajuk van az italfogyasztással, a szerencsésebbek segítséget is kérnek. Persze ők vannak kevesebben. Bajzáth maga is drog- és alkoholfüggő volt. Több, mint két évet töltött rehabon, majd onnan kikerülve lett alkoholista. Személyes élményeit is megosztja, de mint konzultáns elmeséli, milyen mintázatokat lát. Például van-e a függésnek előzménye? (Nála: súlyos családi dráma) Vagy, hogyan tudja végignézni egy hozzátartozó azt, hogy egy szerette épp szisztematikusan öli meg magát, szabad közbelépni? Hogyan lehet jól segíteni? 800 ezer alkoholista országa vagyunk, és ezek csak a hivatalos számok, minden alkoholizmussal küzdőnek lehet férje/felesége, szülei, gyerekei. Ha így számolunk, a fél ország érintett. Bajzáth Sándor ezért is tartja fontosnak, hogy évről évre beszéljen a saját példájáról, és bátorítson másokat.

    ( A beszélgetésben említett könyv: Augusten Borroughs : Kiszáradva című regénye. Szóba került még: Toxikoma, Napok romjain)

    Mon, 01 Nov 2021 - 55min
  • 24 - Kristóf Luca, szociológus- " A kulturális elit TOP10-be egyetlen nő jutott be az elmúlt évtizedek alatt: Törőcsik Mari."

    Kristóf Luca írt egy könyvet, Kultúrcsaták a címe. Ebben jól összefoglalja és tudományos keretbe helyezi azt a folyamatot, amit egyszerűen kultúrkampfnak szokás nevezni. Magyar példákon keresztül magyarázza el, milyen eszközei vannak az államnak, ha el akarja foglalni a kulturális életet. Ugyanakkor azt is kijelenti, hogy a kánon átalakítása más tészta. Nem megy olyan egyszerűen, ahogy Magyarországon is sikertelen egyelőre. Tormay Cecile nem lett a kulturális kánon része, Wass Albert pedig mindenféle politikai akarat előtt már az volt. A kutató úgy látja, és alá is támasztja, hogy az erőszakos térfoglalás negatív hatással is lehet bizonyos emberekre. Vidnyánszky Attilát például 10 éve még politikai oldaltól függetlenül tartották kiemelkedő rendezőnek, mára azonban teljesen egyértelműen oszlik meg a felé irányuló elismerés mértéke politikai szimpátiák mentén. Eddig ő a legnagyobb vesztese a kultúrharcnak. 

    De vajon mi az alapja a térfoglalásnak? Állami szerepfelfogás? Bosszú? Vagy valódi kirekesztés áll az indulatok mögött? Miért van az, hogy a magyar elit tagjainak önmagukat liberálisnak/baloldalinak valló tagjai nem szavaznak bizalmat az önmagukat jobboldalinak/konzervatívnak valló tagoknak, míg fordítva nem teljesen így néz ki a képlet? 

    És miért nem kerülnek be nők a kánonba? 

    Sun, 10 Oct 2021 - 50min
  • 23 - Muhi Andás Pires- “Itt ültünk a kanapén, ahol Áron könnyezve és újraélve tette le a kudarcokat, hogy aztán megnyerje a harmadik olimpiáját"

    Szilágyi Áron Tokióban megszerezte harmadik olimpiai aranyérmét férfi egyéni kardvívásban. Történelmi a tett. Ennél jobban nem is alakulhatott volna Áron története annak a dokumentumfilmnek a szempontjából, ami róla készült, és aminek a címe Egy mindenkiért. Ebben a filmben a rendező, Muhi András Pires 2017 és 2019 között követte a sportolót, de nem is csak őt, hanem a férfi kard csapatot is. Kiderül, hogy Áron, valamint a világbajnok Szatmári András, Gémesi Csanád és Decsi Tamás nagyon jó kis csapatot alkotnak- szeretik egymást, zrikálják is, és néha véresen összevesznek az edzések során egy- egy tuson- szóval együtt küzdenek. Ennek az együtt küzdésnek lett az eredménye a Tokiói bronz, amire egy ország büszke. Nem csak azért, mert 25 éve nem történt ilyen, hanem azért is, mert közben megismertük ezeket az embereket, ezeket a karaktereket. Muhi András Piressel beszélgettünk arról, mi az értelme a sportdoksinak a vívás-, és mi a foci esetében. Szóba kerül az utánpótlás nevelés fontossága, de személyes történetek is, például az, hogy Áron életében mekkora szerepe volt a filmnek, de az is, hogy a rendező a pást mellett nőtt fel, most elmeséli, hogy miért.

    Sun, 01 Aug 2021 - 44min
  • 22 - Faludi Viktória- “Az önismeret nélkülözhetetlen egy sportolónak, egy sportvezetőnek, egy ország vezetőjének és egy nemzetnek is”

    Szilágyi Áron pszichológusa Faludi Viktória, aki több sportolóval is dolgozik azért, hogy eredményesek legyenek. Azt mondja, szinte mindenki azzal a panasszal érkezik a rendelőjébe, hogy nem tudja kihozni magából a versenyen azt, amit az edzéseket igen, ebben segítsen. Persze más egy focista-, egy úszó-, és egy vívó problémája, erre is kitérünk, de a beszélgetésnek mégis két nagy tanulsága van: egyrészt az, hogy a sportolók problémái mindannyiunké is egyben, másrészt az, hogy az önismeret nélkülözhetetlen ahhoz, hogy valaki sikeres és elismert sportember - és nem sportember legyen. Végül egy kis eszmecsere arról, hogy léteznek -e nem kompetitív gyerekek, vagy a versenyzés tanítható, és ha az, kell-e.

    Sun, 01 Aug 2021 - 46min
  • 21 - Lászlóffy Julianna- "Az azonos nemű- és a heteroszexuális párok gyerekeinek szexuális orientációja között nincs szignifikáns eltérés"

    Lászlóffy Julianna pszichológus, aki részt vett a Magyar Pszichológiai Társaság LMBTQ szekciójának megalakításában. Kíváncsi voltam arra, hogy látja a mostani helyzetet, mi szivárog be a pácienseken keresztül a rendelőbe, de arra is, van-e arra egzakt kutatás, hogy milyen életkor alatt nem javasolt az érzékenyítés, hogy mit jelent a gender- semleges nevelés, illetve arra, hogy volt-e már bárki, aki igazi eredményt ért el reparatív terápiával. Rájöttünk, hogy ahhoz, hogy mindez érthető legyen mindenkinek, először is azokat az alapfogalmakat kell tisztáznunk, amit a politikusok és a még a szakemberek is kevernek, hogy pl mit jelent a szexuális- vagy a nemi orientáció, és miben különbözik az irányultságtól. 

    Sun, 11 Jul 2021 - 40min
Show More Episodes