Nach Genre filtern

Historie očima Martina Kováře

Historie očima Martina Kováře

Martin Kovář

Podcast historika Martina Kováře. Jeho hosté a jeho pohled především na dějiny 20. století. Pořad volně navazuje na podcast Jízda dějinami. Plnou verzi podcastu najdete na www.info.cz

69 - Historie očima Martina Kováře #61 - Slavné momenty s Ivanem Šedivým
0:00 / 0:00
1x
  • 69 - Historie očima Martina Kováře #61 - Slavné momenty s Ivanem Šedivým

    👉CELÝ DÍL ZDARMA NA INFO.CZ👈

    V dnešním už 61. dílu podcastu Historie očima Martina Kováře jsme si s profesorem Ivanem Šedivým povídali o čtyřech osudových mementech v dějinách: jednom veskrze politickém, druhém sociokulturním, který měl ovšem rovněž politický rozměr, a o dvou sportovních.

    INSTAGRAM⁠

    ⁠FACEBOOK⁠

    ⁠TWITTER (X)⁠

    ⁠YOUTUBE

    Sat, 09 Mar 2024 - 16min
  • 68 - Historie očima Martina Kováře #59 - Olympijské hry se Zdeňkem Škodou

    👉CELÝ DÍL ZDARMA NA INFO.CZ👈

    U počátků moderního olympijského hnutí v devadesátých letech 19. století stál nejen legendární Francouz Charles Pierre de Frédy, baron de Coubertin (1863-1937), ale i jeho český přítel Jiří Stanislav Guth-Jarkovský (1861-1943), který zůstal členem Mezinárodního olympijského výboru až do své smrti v roce 1943.

    INSTAGRAM

    FACEBOOK

    TWITTER (X)

    YOUTUBE

    WHATSAPP

    Sat, 10 Feb 2024 - 16min
  • 67 - Historie očima Martina Kováře #58 - Třetí Československá republika s Jiřím Padevětem

    Jaká vlastně byla tzv. třetí republika, tj. naše země, naše Československo, od vyhnání německých nacistů sovětskou a americkou armádou v květnu 1945 do komunistického převzetí moci v únoru 1948?

    Nejčastější slovo, jež jsme v té souvislosti nalezli, bylo „nadějeplná“ či „nadějíplná“. Nadějí, že po skončení šesti let okupace (v případě českých zemí) a trpkého podvolení se Německu (v případě Slovenska) přijde nová, lepší doba, doba svobodného Československa, s menšími sociálními rozdíly (pro většinou obyvatelstva), bez tvrdých dopadů, jaké přinesla Velká hospodářská krize třicátých let...

    A jaká byla ve skutečnosti? Napínavá léta, doba, od jejíhož počátku se hrálo o budoucnost ČSR, doba, v níž stále zjevněji dominovali komunisté, úzce napojení na Stalinův Sovětský svaz, což potvrdil i výsledek parlamentních voleb v roce 1946, po nichž následovala nejen Gottwaldova „dvouletka“, ale stále vypjatější politické střety, vrcholící v únoru 1948 převzetím moci komunisty.

    Byla to ale také léta divokého i řízeného odsunu zejména německého obyvatelstva ze země, léta mezinárodní pomoci v podobě UNRRA a léta, kdy vedoucí představitelé republiky akceptovali Stalinův příkaz a odmítli Marshallův plán, republika „zdivočelé země“ ze známého televizního seriálu, republika „Obecné školy“ Jana Svěráka i knížky „Přicházím z periferie republiky“ novináře Michala Mareše.

    A hlavně republika mnoha často velmi smutných a krutých příběhů. Tak si náš podcast poslechněte, přátelé!

    Mon, 15 Jan 2024 - 15min
  • 66 - Historie očima Martina Kováře #57 - Box za první Československé republiky s Daliborem Váchou

    Box patřil v době první Československé republiky, ve dvacátých a ve třicátých letech minulého století, k mimořádně oblíbeným sportům. Přišel do našich zemí, stejně jako do celé Evropy, zčásti z Británie, ale hlavně zpoza oceánu, ze Spojených států, a rychle tu zdomácněl.

    Thu, 21 Dec 2023 - 59min
  • 65 - Historie očima Martina Kováře #56 - Dějiny českého undergroundu s Ladislavem Kudrnou

    Dnešní díl Historie očima Martina Kováře, jehož hostem je přední český historik a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů docent Ladislav Kudrna, bude věnován dějinám českého undergroundu: jak se rodil od přelomu padesátých a šedesátých let minulého století (s odkazem na jeho západní, zejména americké a britské vzory) a jak se vyvíjel v sedmdesátých a osmdesátých letech.

    Mon, 11 Dec 2023 - 59min
Weitere Folgen anzeigen