Filtrer par genre

Mozkovna

Mozkovna

Anna Beránková

Jak funguje náš mozek? Jak řídí lidský organismus a co vše na něj má vliv? Mozkovna je populárně naučný podcast s neurovědci, lékaři, psychology, filosofy a řadou dalších odborníků. Moderuje Anna Beránková.

22 - Mozkovna #22 - Vladimír Beneš (narozeninový speciál - o mozku, práci neurochirurga, pacientech)
0:00 / 0:00
1x
  • 22 - Mozkovna #22 - Vladimír Beneš (narozeninový speciál - o mozku, práci neurochirurga, pacientech)

     Jméno Vladimír Beneš je již třetí generací synonymem pro špičkového neurochirurga. „Prostřední“ z jeho nositelů, který se oboru věnuje stejně jako jeho otec i syn, byl hostem narozeninového speciálu podcastu Mozkovna vysílaného během oslav pěti let INFO.CZ. Profesor Beneš vysvětluje že jakkoliv se vědecká část medicíny dá naučit, uměním je ovládnout individuální přístup k pacientovi. „Žádní dva pacienti nejsou stejní, pro jednoho je vhodné radioterapie, pro druhého operace. A tam vám ta exaktní věda nepomůže,“ vysvětluje Beneš s tím, že i ti nejlepší lékaři musí mít v sobě špetku pokory a respektu. „Není to o strachu, ale právě o respektu z toho, co děláte. Chirurg, který se nebojí, je nesmírně nebezpečný. Zároveň to musí být trochu rutina, protože jakmile je to dobrodružství, tak to v sobě má riziko, které nenese doktor, ale pacient,“ dodává Beneš. Jaký humor mají lékaři na operačním sále? Jak vypadá den neurochirurga? Poslechněte si celou epizodu. 

    Sat, 01 Jan 2022 - 49min
  • 21 - Mozkovna #21 - Dana Steinová (paměť a její trénování)

    Na něco zapomenout – situace, kterou někdy zažil snad úplně každý. Jak vysvětluje trenérka paměti Dana Steinová, zhruba od dvaceti pěti let máme na určitou míru zapomínání právo. „Tou dobou je zhruba dokončen vývoj mozku, a pak už se jeho funkčnost bohužel začne nezadržitelně jen zhoršovat,“ říká Steinová v nové epizodě podcastu Mozkovna. „Proto je důležité začít s tréninkem paměti co nejdříve, nejlepší by bylo už v dětství. Nejen že nám to pomůže ve škole, ale jak se s věkem paměť zhoršuje, budeme mít tu výhodu, že to od počátku budeme umět kompenzovat,“ dodává.

    Sat, 18 Dec 2021 - 1h 06min
  • 20 - Mozkovna #20 - Antonín Šebela (duševní zdraví v perinatálním období)

    Narození dítěte je radostnou událostí, nicméně přináší s sebou i mnoho situací náročných na psychiku matky. Psychiatr Antonín Šebela specializující se na perinatální duševní zdraví, tedy duševní zdraví matky od počátku těhotenství do jednoho roku věku dítěte, v nové epizodě podcastu Mozkovna vysvětluje, jak těmto situacím čelit. „Je problematické a stresující chtít po sobě hned po porodu být stoprocentní matkou. Obzvlášť když má žena za sebou komplikovaný porod, nebo se k ní v porodnici nechovali hezky. Já vždy říkám, že má před sebou šedesát let, co bude matkou, takže má i spoustu času, během kterého jí ta mateřská láska naskočí,“ říká Šebela.

    Sat, 04 Dec 2021 - 50min
  • 19 - Mozkovna #19 - Hana Papežová (PPP - poruchy příjmu potravy)

    Anorexie, bulimie nebo psychogenní přejídání – takzvané poruchy příjmu potravy mohou mít zničující dopady nejen na toho, kdo jimi trpí, ale i na jeho okolí. Podle psychiatričky Hany Papežové specializující se na léčbu poruch příjmu potravy hrozí propuknutí některé z forem onemocnění v každém věku a proto i prevenci bychom se měli věnovat i u dětí. „Prevence je zásadní částí naší práce. Snažíme se snížit rizikové faktory už u předškolních dětí a vštípit jim zdravé návyky. Co vás zachrání od poruch příjmů potravy je slušné sebevědomí a slušný způsob zvládání negativních emocí, plus dobré vztahy v rodině i s ostatními lidmi kolem vás,“ vysvětluje Papežová.

    Sat, 20 Nov 2021 - 57min
  • 18 - Mozkovna #18 - Alexandr Skácel (psychika psů a koček)

    Známé pořekadlo říká, že jaký pán, takový pes. Podle veterinárního psychologa Alexandra Skácela v případě chování našich čtyřnohých mazlíčků není toto rčení ve skutečnosti daleko od pravdy. „Tak z osmdesáti až osmdesáti pěti procent skutečně platí, že za chováním psa stojí vzorce chování jeho majitele. Jaké štěně si vychováme, takového pak máme po zbytek života psa,“ říká Skácel v nové epizodě podcastu Mozkovna. Mozek psa a člověka se sice v mnoha ohledech liší, ale podle Skácela mají i něco společného. „Pes nemá druhou signální soustavu jako my lidé, nemůže tedy vymýšlet nějaké asociace nebo něco plánovat. Lidské a psí podvědomí také není stejné, ale je podobné. V obou případech tam jsou emoce a reflexy a ty má pes skutečně velmi podobné jako my,“ vysvětluje Skácel.



    Sat, 06 Nov 2021 - 53min
Afficher plus d'épisodes