Nach Genre filtern

WMN LÉLEKTANI HATÁR

WMN LÉLEKTANI HATÁR

WMN Média Kft., WMN.hu

Milanovich Domi pszichológus-újságíró podcastja, amelynek beszélgetései során a lélektan legkülönbözőbb sarkaiba látogatnak el. A pszichológia izgalmas (határ)területeit járják körül meghívott szakemberekkel, hogy az adások végére ti is magatokkal vihessetek valamit, ami jól jön a hétköznapokban.

9 - GYEREKEK SZÜLŐI SZEREPBEN – Bibók Bea a parentifikációról
0:00 / 0:00
1x
  • 9 - GYEREKEK SZÜLŐI SZEREPBEN – Bibók Bea a parentifikációról

    Sok családban, ahol a szülők éretlenek, nehézséggel küzdenek és a környezetüktől is kevés segítséget kapnak, az egyik gyerekük veszi át a feladataikat. Ő lesz a parentifikált (szülősített) gyerek, akinek túl hamar kell felnőnie: talpraesett és önálló lesz, ám – mivel folyton másokat kellett támogatnia – nem tudja felismerni a saját igényeit, vagy nem érzi azt, hogy joga lenne önmagával is törődni. Gyakran túlzó módon ad, hiszen a vágyait elsősorban másokon keresztül képes megélni („de én csak neked akarok jót!”). Ezzel szemben a parentifikált ember testvére furcsa tükörhelyzetben van: őt általában babusgatják a szülők, nem hagyják kirepülni. Hogyan lehet felnőtt fejjel megtanulni határokat húzni az egyik és a másik esetben? Miért nem a pénz miatt fájnak annyira az örökösödési ügyek, és mi köze egy tál isteni rizottónak a kapcsolatfüggéshez? Akivel pedig minderről beszélgetek: Bibók Bea pszichológus, szexuálpszichológus, az Ellopott gyermekkor című könyv szerzője. Indul a Lélektani határ második évada – a WMN YouTube-csatornáján is!

    Thu, 16 May 2024 - 1h 02min
  • 8 - Az a kamasz, aki megéli, hogy elengedik, sokkal könnyebben fog visszatalálni – Szél Dávid a kamaszok neveléséről (ÉVADZÁRÓ)

    A gyerek az autonómiát nem a szülő ellen, hanem a szülőtől kéri. Mennyire bízhatunk benne, és abban, hogy nem esik baja? Mikortól hagyjuk önállóan közlekedni, mászkálni az online és offline terekben, vagy bulizni? Lehetnek-e titkai, és megijedjünk-e, ha néha egyáltalán nem tudunk kapcsolódni hozzá? Új podcastunk vendége Szél Dávid pszichológus, az Apapara szerzője.

    Thu, 1 Jun 2023 - 1h 10min
  • 7 - A bőrtünet olyan, mint egy lámpa, ami kigyullad, ha valami nincs rendben – dr. Kiss Dorottya a bőrlélektanról

    A bőrünk állapota gyakran stressz forrása, de a minket érő stressz is meglátszik a bőrünkön – ahogyan a sérüléseink, az elfojtott feszültségeink, a testünkben lévő gyulladások is. Mi mindent jelenthet az ekcéma, a pikkelysömör, az akne, a túlzott izzadás vagy a hajhullás? És hogyan visz közelebb a megértés a tünetek enyhítéséhez? Új podcastunkban dr. Kiss Dorottya bőrgyógyász, pszichoterapeuta-jelölt.

    Thu, 25 May 2023 - 56min
  • 6 - A szenvedés olyan tapasztalat, ami a meg nem valósult létlehetőségeket tárja fel – dr. Kőváry Zoltán az egzisztenciális pszichológiáról

    Kríziseken keresztül – azok minden fájdalmával és extázisával együtt – hozzuk létre önmagunkat. Ha viszont nem küzdjük meg, amit meg kell küzdenünk, azt kockáztatjuk, hogy irányt tévesztünk. Hogyan tudunk az önbecsapás, a másoknak való megfelelés és az instant boldogságpótlékok helyett értelmes, autentikus életet élni? Új podcastunk vendége dr. Kőváry Zoltán klinikai szakpszichológus.

    Thu, 18 May 2023 - 1h 12min
  • 5 - Az egyéves gyereket sem hagynád egész napra magára, akkor a kiskutyát miért? – dr. Gácsi Márta az állatok kötődéséről

    Jelenlegi tudásunk szerint a kutya az egyetlen faj, amely úgy kötődik az emberhez, mint kisgyerek a szülőhöz. Ez nem véletlen, mi tettük őt ilyenné a háziasítás során – ezért nekünk is kéne vigyázni rá. De hogyan? Mi a baj a falkavezér-koncepciókkal, vagy épp a túlkényeztetéssel? Új podcastunk következő részében dr. Gácsi Márta etológus.

    Thu, 11 May 2023 - 59min
Weitere Folgen anzeigen