Filtrar por género

Raport międzynarodowy

Raport międzynarodowy

Witold Jurasz

Dziennikarz Onetu i były dyplomata Witold Jurasz zaprasza na cykl "Raport międzynarodowy". Posłuchaj o kulisach dyplomacji i międzynarodowej polityki.

327 - America First. Czy Donald Trump jest izolacjonistą? #OnetAudio
0:00 / 0:00
1x
  • 327 - America First. Czy Donald Trump jest izolacjonistą? #OnetAudio

    [AUTOPROMOCJA]  Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio. 

    Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu. Witold Jurasz wraz z gościem, Andrzejem Kohutem – amerykanistą, twórcą popularnego podcastu „Po amerykańsku” i autorem książki „Ameryka. Dom podzielony” rozmawiają o amerykańskim izolacjonizmie. Czym jest, skąd się wywodzi i jak ewoluował na przestrzeni lat? W najnowszym „Raporcie międzynarodowym”:

    O mitach, konstrukcjach i teoriach spiskowych wokół pojęcia amerykańskiego izolacjonizmu. Polityka Stanów Zjednoczonych względem Europy i innych państw w XIX i XX wieku. Dzisiaj kojarzymy Stany Zjednoczone przede wszystkim z urzędem prezydenta. Czy zawsze tak było? Izolacjonizm amerykański w kontekście I wojny światowej. O ciągłej rywalizacji między ośrodkami władzy w USA – Kongresem i prezydentem. O wpływie izolacjonizmu na amerykańskich politykę. Wyborcy i wyborczynie pamiętają skutki angażowania się państwa w odleglejsze rejony świata – wojny w Afganistanie i Iraku, z których nie wynikło nic dobrego. O II wojnie światowej, która się Stanom Zjednoczonym opłaciła – wyszły z niej jako mocarstwo nie tylko gospodarcze, ale też militarne. Narracje skrajnej prawicy, która uważa, że USA nie powinno wspierać Ukrainy w wojnie z Rosją. O tym, jak dogodzić wszystkim, kiedy nasi europejscy sojusznicy nie patrzą na Chiny tak samo, jak Stany Zjednoczone. Czy Donald Trump jest izolacjonistą? Czy wielki biznes w Stanach Zjednoczonych będzie naszym sojusznikiem w walce z elementami izolacjonizmu, które – jeśli Donald Trump zwycięży, będą dla nas większym lub mniejszym problemem? Więcej w podcaście.
    Tue, 07 May 2024 - 15min
  • 326 - Czy Radosław Sikorski przyjmie w końcu zaproszenie do „Raportu międzynarodowego”? #OnetAudio

    [AUTOPROMOCJA]  Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio. 

    Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.

    W pierwszej części podcastu Witold Jurasz i Zbigniew Parafianowicz komentują wystąpienie Ministra Spraw Zagranicznych, Radosława Sikorskiego – jak zwykle błyskotliwe, ale czy tam był jakiś nowy pomysł na politykę zagraniczną? Mimo tego, że spora część exposé była krytyką 8 lat rządów PiS-u, minister jednocześnie zapowiedział kontynuację części elementów, które po PiS-ie zostały. Jak prowadzący oceniają pozostałe wątki wystąpienia? Co można wyczytać ze słów Radosława Sikorskiego na temat Ukrainy? Co z tego, co powiedział o Izraelu i Palestynie, o naszych stosunkach z Niemcami czy Francją? Lub o rywalizacji pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi? Poza tym w najnowszym „Raporcie międzynarodowym” między innymi:

    O wywiadzie Radosława Sikorskiego dla niemieckiej gazety „Bild am Sonntag”, gdzie mówił o programie Nuclear Sharing, komentując też wypowiedzi Prezydenta Andrzeja Dudy w tym samym temacie.

    O tym, że niezmiennie serdecznie zapraszamy Ministra Sikorskiego do podcastu, cierpliwie czekamy.

    O sytuacji na froncie w Donbasie – czy pęka? Czy obecne postępy Rosjan były do przewidzenia?

    O aresztowaniu wiceministra obrony Rosji, Timura Iwanowa i o aresztowaniu ministra rolnictwa Ukrainy, Mykoły Solskiego.

    O tym, że istnieją dwa rodzaje dyktatur: takie, w których nie wolno krytykować władzy i takie, w których nie wolno krytykować wodza.

    O tym, że Daniel Obajtek po prostu powinien spodziewać się „wizyty” o szóstej rano. 

    Więcej w podcaście. Zapraszamy.

    Thu, 02 May 2024 - 15min
  • 325 - Niemcy odbierali nam wolność, Rosjanie duszę #OnetAudio

    [AUTOPROMOCJA]  Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio. 

    Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.

    Tym razem porozmawiamy o naszych relacjach z Niemcami i Rosją. Od odległej historii, przez tę bliższą i kończąc na współczesności oraz polityce, która dzieje się tu i teraz. Gościem Witolda Jurasza w najnowszym “Raporcie międzynarodowym” jest doktor Krzysztof Rak, filozof i historyk. O co zahaczy rozmowa? 

    O problemy naszej historiografii, która porusza się w określonych schematach historycznych, intelektualnych i emocjonalnych. Jak bardzo fakt, że nasi historycy często nie rozumieją polityki, wpływa na problemy z polską polityką zagraniczną? 

    O naszą historię i o mit mówiący, że Niemcy odbierali nam wolność, a Rosjanie duszę. Czy taki podział jest prawdziwy 

    O to, czy układ rosyjsko-niemiecki różnił się jednak od podobnych sojuszy mocarstw. Czy ten romans skończył się już na dobre? 

    O to, w jakim stopniu relacje Niemiec z Rosją zawsze były w pewnych ramach wyznaczanych przez Waszyngton. 

    O początki polityki wschodniej Republiki Federalnej Niemiec pod parasolem Ameryki. 

    O próby zdefiniowania tego, co dzieje się dzisiaj. Dla polityki niemieckiej kluczowy jest jej wektor wschodni, czyli relacje pomiędzy Berlinem a Moskwą i Berlinem a Pekinem, które równoważą wektor zachodni, złożony z takich mocarstw jak Francja i Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone. Jak to wygląda w przypadku Rosji i w kontekście jej relacji z Chinami? 

    O polską politykę zagraniczną i o to, że przestaliśmy umieć posługiwać się językiem dyplomacji, który jest językiem niedopowiedzeń. 

    Więcej w podcaście, na “Raport międzynarodowy” zaprasza Witold Jurasz.   

    Tue, 30 Apr 2024 - 16min
  • 324 - Dwugłos o broni jądrowej #OnetAudio

    [AUTOPROMOCJA]  Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio. 

    Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.

    W najnowszym “Raporcie międzynarodowym” panowie Parafianowicz i Jurasz rozmawiają o bombach atomowych w związku z pojawieniem się wypowiedzi Prezydenta Andrzeja Dudy – który oznajmił, że jako Polska chcielibyśmy się przyłączyć do programu Nuclear Sharing, czyli programu współdzielenia amerykańskiej broni nuklearnej. Oraz: O tym, że i tak jesteśmy już o krok do tyłu w stosunku do głównego zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, czyli Rosji – szczególnie w sytuacji, w której Rosja rozmieściła broń atomową na Białorusi, co zwiększa jej możliwości do prowadzenia szantażu atomowego pod adresem państw bałtyckich. O powodach, dla których amerykańska broń atomowa w ramach programu Nuclear Sharing powinna już dawno być w Polsce, a nie być na etapie wyrażania woli przez Prezydenta RP. O tym, jaki jest cel w broni atomowej? W przypadku demokratycznego świata Zachodu jest to odstraszanie, ale w przypadku Rosji tym celem jest zastraszanie. O pomocy dla Ukrainy – najpierw Izba Reprezentantów, później Senat USA uchwalił pakiet pomocy między innymi dla Ukrainy. Szacuje się, że Ukraina może walczyć za te pieniądze mniej więcej 1-1,5 roku. O ukraińskich porażkach w ciągu ostatnich miesięcy, które są znacznie bardziej złożone niż po prostu brak pieniędzy, bo państwo ukraińskie ma ogromny deficyt, jakim jest niemożność zorganizowania skutecznej mobilizacji. Też na chwilę o Powstaniu Warszawskim i o tym, że czasami generałowie niekoniecznie muszą mieć rację. Oraz o tym, że narody są budowane na mitach, ale może powinny być opierane na… faktach? O tektonicznych zmianach wśród rosyjskiej opozycji i braku potencjału w rosyjskich elitach liberalnych. O exposé Radosława Sikorskiego, który dużą część swojego wystąpienia zmontował o krytykę poprzedniej władzy. Więcej w podcaście – zapraszają Zbigniew Parafianowicz i Witold Jurasz.
    Fri, 26 Apr 2024 - 17min
  • 323 - Czy Chinese Dream zastąpił American Dream? #OnetAudio

    [AUTOPROMOCJA]  Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio. 

    Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu. Żeby zrozumieć politykę, trzeba rozumieć tych, którzy ją uprawiają, ale też psychologię i kulturę. Co gra w chińskiej duszy? Konfucjanizm, autorytaryzm? Komunizm? Czy i jak rzeczywistość polityczna dalekiej Azji Wschodniej przekłada się naszą rzeczywistość? O nowej zimnej wojnie między Chinami a Zachodem i o tym, dlaczego Chiny nie są nowym Związkiem Sowieckim, ale nie tylko. Witold Jurasz rozmawia z prof. Bogdanem Góralczykiem – politologiem i sinologiem, byłym ambasadorem. 

    Tue, 23 Apr 2024 - 19min
Mostrar más episodios