Filtrer par genre

A 444 podcast csatornája

409 - A legfontosabb, hogy a tanár ne utáltassa meg az irodalmat a diákokkal
0:00 / 0:00
1x
  • 409 - A legfontosabb, hogy a tanár ne utáltassa meg az irodalmat a diákokkal

    Mi változott az idei magyarérettségin és mit szóltak hozzá a diákok? Mi jelenti ma a legnagyobb kihívást egy magyartanárnak, és mi a magyarórára beülő diákoknak? Mit lehet kezdeni a kötelezőkkel, és mik azok az irodalmi szövegek, melyek heves reakciókat váltanak ki a fiatalokból? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekről beszélgettünk Kovács Péterrel, a Fazekas Mihály Gimnázium tanárával.

    A Nem rossz könyvek podcast következő epizódját élőben vesszük majd fel a Margó Irodalmi Fesztiválon: május 23-án Édouard Louis könyveiről beszélgetünk Fáber Ágoston szociológussal. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

    A tartalomból:

    00.00 Ez az évadunk utolsó stúdióban felvett adása, de megyünk a Margóra és Bánkra.  1.50 Könyvek, amiket mostanában olvastunk. Elsőnek Jonathan Haidt könyve a tinédzserek mentális egészsége és a mobiltelefonok terjedése közötti kapcsolatról. Cikkünk a könyvről itt olvasható.  4.00 Rubin Szilárd - Csirkejáték  7.20 Salman Rushdie - Kés, született erről is cikkünk.  11.35 Michel Houellebecq - Megsemmisülni, a regényről Zelei Dávid írt kritikát a 444-re. 15.50 Meghalt Paul Auster 19.50 És a mai témánk: érettségi, kötelező olvasmányok, fiatalok és az olvasás. Vendégünk pedig Kovács Péter, a Fazekas Mihály Gimnázium magyartanára.  20.40 Az első kérdés persze az érettségiről szól: mi változott, milyen volt, mit szóltak hozzá a diákok.  24.20 Mi amúgy ma az elvárás egy 18 éves fiatallal, milyen tudása legyen középiskola végére a magyar irodalomról? Mi inkább a cél, a fogalmi tudás vagy a szövegek megszeretése? És hogyan lehet élő kapcsolatot kialakítani a szöveggel?  26.00 Ki lehet-e törni a kronologikus tanítás hagyományából? És hogyan lehet irodalmat tanítani egy matematika faktos osztálynak?  30.00 Mi a legnagyobb kihívás ma egy magyartanár számára? És mi lehet egy irodalomórára beülő diáknak?  33.00 A diákok pontosan tudják, hogy ez nem egy piacképes tantárgy, de mit mondhat erre a tanár? A kulcs az a kérdés, hogy mit tud mondani egy tizenéves számára az adott szöveg.  34.20 Melyek azok a szövegek, melyek heves reakciókat váltanak ki a diákokból? És mi az, ami nem, pedig azt várná az ember. „A diákok jóval konzervatívabbak, mint a tanárok.” Az emlegetett regény: Janne Teller - Semmi 37.10 A kihagyhatatlan kérdés: a kötelező olvasmányok. És Kovács optimista álláspontja: ha már vannak előírt szövegek, azokban is próbáljuk megtalálni a kérdéseket, ami foglalkoztatja a diákokat. Milyen mai szempontok felől lehet például olvasni a Szigeti veszedelmet? + bevitt szövegek a kötelezők mellé, a már említett Semmi mellett Babitstól a Gólyakalifa.  45.50 Visszatérés a Haidt-könyvhöz, és a nagy vita az Egyesült Államokban, hogy a mai diákok már nem tudnak igazán figyelni az olvasásra (erről cikkek például itt és itt). Mit látni ebből itthon? És számít-e, hogy milyen típusú könyveket olvasnak?  51.50 Hogyan lehet olvasót nevelni? Mit tehet a szülő vagy a tanár, és eleve hol dől ez el? Radikális, de nem életidegen elképzelés, hogy az olvasóvá nevelés 9-10 éves korra lezárul. „Az első és legfontosabb dolog, hogy a tanár ne utáltassa meg a diákkal az irodalmat.” 54.50 Három fontos könyv, amit a diákok is szoktak szeretni: Ottlik Géza - Iskola a határon, Szerb Antal - Utas és holdvilág és kortárs lírából például Borsik Miklós.

    Továbbra is várjuk a könyv- és témaötleteket a facebookos csoportunkban! Addig is további könyves tartalmakért ajánljuk Anna Instagramját és Bence Nemrosszkönyvek Instagramját, ahonnan a podcast nevét is kölcsönöztük.

    A műsor meghallgatható a 444 Spotify- és Apple Podcast-csatornáján is, az eddigi részek:

    #1 Kedvenc könyveink korábbi életszakaszainkból #2 Miért szeretjük annyira a skandináv irodalmat? #3 Mit tud kezdeni az irodalom a magyar politikával? #4 Mit olvasol, amikor gyereked születik? – anyaság az irodalomban #5 Ezek voltak a kedvenc könyveink 2023-ban #6 Hogy lesz egy könyv az év legjobb könyve? #7 Hogyan érdemes Krasznahorkait olvasni? #8 Hogyan lehet regényt írni egy bipoláris depresszió történetéből? #9 Tízmillió kis privát pokolban él mindenki, erről nem lehet regényt írni #10 A népmesék sokszor túl korán jönnek, a kiskamaszok valós problémáiból viszont nem kérünk #11 Aki úgy tud a lélekről írni, hogy közben elkerülte a guruvá válást #12 10 évvel a halála után jelenik meg Márquez új könyve, amit nem is akart kiadni #13 Szabó Magdának fontos volt, hogy a szomszédasszony is megértse, de mégse hazudjon #14 Mit jelent ma költőnek lenni Magyarországon? #15 Túlmentünk már azon, hogy mindent érdemes ironikus gúnnyal kezelni

    Vágás és címlapkép: Botos Tamás

    See omnystudio.com/listener for privacy information.

    Thu, 09 May 2024
  • 408 - Borízű Live [rövid]: Ernyey Béla irizáló Ferrarija elhalad a Mészöly söröző előtt

    Az előfizetők (de csak a Belső kör és a Közösség csomagok tulajdonosai!) már szombat hajnalban hozzájutnak legfrissebb epizódunk teljes verziójához. A kedden publikált, ingyen meghallgatható verzió tíz perccel rövidebb.

    01:02 Uj Péter bevezetője és Bede Márton disclaimerei. 07:06 Találkozás a második ál-Soltész Rezsővel. 09:05 Ernyey Béla extrém élete a First Class magazinban. 14:54 A Winkler-Gulyás-trió tévedései. Miért nem érti Uj Péter a költségvetést? Ki nem érti a Csengetett, Mylordot? 18:56 Híres mátészalkaiak. A mátészalkai közvilágítás hajnala. A Szopláki-ördöglyuk. 22:19 Tudod mi az az Edelény? A bukolikus Dakar-szegénység. Az edelényi L'Huillier-Coburg-kastélyA Bárány és megnyitója. Malacköröm-krokett a Horgonyzóban.
    27:57 Új etnikumok az Észak-Alföldön. A kunmadarasi gyorsulási verseny. Hollandok a keresztény Magyarországon. Ladányi János egy új Trianonról. Szelényi Iván Csenyétén. Gattyán György és a cigány szavazatok.  33:10 Olaszliszkán még mindig nincs járda, Szabolcson viszont van indiai étterem, Debrecenben pedig burka a játszótéren. 36:39 Tűsarkű- és nyakkendőhelyzet francia bulikban és magyar bankszékházakban. Kin mikor volt utoljára nyakkendő? Dick Gently holisztikus nyomozóirodája. Öltönyös Tibor és Elder Márton. 41:56 Uj Péter újrainstallál. Nem crash, freeze! Egyszerre több videó nézése Quicktime segítségével. 46:58 Kopeny macska pavlovi reflexei és a borjú uj kapuja. A tehenek szeretik a kólát. 51:52 Winkler Róbert macskájának új hobbijai. A kínai néni eredettörténete. A sanghaji Volkswagen-gyár. TBG-Ács-videó az szürkezónás piacról. 56:19 Hány éves a kínai néni? Hallgatói kérdések. 

    See omnystudio.com/listener for privacy information.

    Tue, 07 May 2024
  • 407 - Tyúkól #15: Anyák napi derpegések

    Vasárnap anyák napja, mi másról is szólhatna a Tyúkól, mint az anyákról? Kicsit túllépve azonban a megszokott témákon elhívtuk a műsorba Galambos Anitát, a NANE operatív koordinátorát, hogy kicsit elmélyedjünk a játszótéri etikettben és a rossz anya mítoszban, ahogy arról is beszélgetünk, hogyan bántalmazza a kormány az anyákat.

    Mielőtt azonban belevágunk, szolgálati közlemény!

    A következő adásunkban a beach body (az meg mi?) rejtelmeiben merülünk el: jön a nyár, a strandszezon, a bikiniszezon. Tényleg muszáj kipattintani magunkat? És egyébként miért kéne mozogni? Ha már mozgás: egyáltalán milyen testedzésbe vágjon bele az egyszeri asszony? Testkultúra, mozgásformák, önsanyargatás - meg ami még eszünkbe jut. És ha nektek eszetekbe jut bármi, ami ide kapcsolódhat, küldjétek el a tyukol@444.hu email címünkre.

    Részletesebben:

    00:00 - Témák, amikről nem fogunk beszélni, köszönjük a figyelmet, szevasztok! 01:59 - Jó, valójában fogunk beszélgetni, például arról, hogy miért érdekli a kormányt, mennyit szülünk. 05:09 - Jó, de a hitelhez ketten kellenek: így erőszakolja rád a saját ideális családmodelljét az állam. 06:46 - Szóval akkor a költségvetési hiány is a mi hibánk. 08:08 - A nap végén mindig szar anya leszel, akármit csinálsz. De ki mondja meg, hogyan legyél egyáltalán anya? Se felkészülés, se felkészítés. 14:20 - A legrosszabb, hogy húsz-negyven év múlva jössz rá, hogy mit basztál el. Jogtudatosságra nevelés: nem, nem kell odaadni a kislapátot a homokozóban. Nyomasztások a játszótéren - és ami ebből következik. 20:19 - A fejünkben élő tökéletes anyakép: aki mindenben alárendeli magát a férjének és a gyerekeinek. Kényszerpályák, szocializációs közegek, agyrém. 25:54 - Családbarátnak nevezi magát a kormány. De mennyire anyabarát? Kétségbeesetten keressük a barátaink listáján a kormányt, de nem találjuk sehol. Kicsekkolás. Igen, ha anya vagy, számtalan módon kerülsz hátrányos helyzetbe. És az óvodai beiratkozás az mi? 36:05 - Mondjuk ki, bántalmazó kapcsolatban élünk az állammal. Boldog szülinapot kisfiam, téged már csak azért szültünk, hogy ne kelljen visszafizetni a CSOK-ot. 39:21 - Több kütyün több dolgot néznek a gyerekek, megnőtt a képernyőidő. Tényleg? Vagy mindig is így volt, csak nem mértük? MTV, VIVA, Vad angyal. Régen minden jobb volt. 42:48 - Vissza a családon belüli erőszakhoz. Isztambuli Egyezményt vajon miért nem ratifikáltuk? Csak szólunk: sokkal többe kerül az államnak a bántalmazott nő, mint az Isztambuli Egyezmény intézkedéseinek a bevezetése.  49:51 - Fontos könyvajánló! Lundy Bancroft: Apa bántja anyát. Hogyan érinti a gyerekeket a családon belüli erőszak, mit tehet egy ilyen helyzetben az anya, és miért fontos, hogy ilyen szakirodalom eljusson az érintettekhez. 56:42 - Nóra elmegy a gyerekért a bölcsibe. 57:00 -  Miért és kikre nézve lehet káros, hogy a nők elleni erőszak Magyar Péter és Varga Judit ügye kapcsán nemrég ismét politikai kampányeszközzé vált. Három napig volt téma, aztán semmi sem történt. 01:01:34 - Random összeházasított emberek tévéműsora - jó sokan nézik, de nem háborodik föl senki azon, ami ott megy. Ahogy egyébként más, hasonló műsorokban is rendszeres a nők megalázása, bántalmazása. 01:04:11 - Tanácsadás helyett beszélgessünk. Fontos, hogy legyünk tisztában a jogainkkal és a lehetőségeinkkel, de a saját életéről mindenkinek magának kell döntést hoznia.

    Ajánlott cikkek, amikről beszéltünk az adásban:

    Interjúnk Lundy Bancroft Apa bánta anyát című könyvéről. Az említett könyvek elérhetősége. A NANE kiadványai érintetteknek. Haász János cikke arról, mennyi bébiételre elég a családi pótlék. És arról, hogy fogy a magyar.  Fődi Kitti és Mészáros Juli cikkei házasodós tévéműsorokról itt és ittEbben a korábbi epizódban beszéltünk arról, hogyan idézhet elő gazdasági erőszakot az állam. A gyerekek jogairól gyerekszemmel pedig ebben.  Az Isztambuli egyezményről röviden. És az indokok, amivel kormányunk hárít. 

    Észrevételeket, megjegyzéseket, javaslatokat a tyukol [kukac] 444.hu címre várunk! Podcastunk kéthetente jelentkezik új adással, és meghallgatható a 444 Spotify és Apple csatornáján is. Korábbi adásaink itt találhatók.

    Illusztráció: Kiss Bence/444

    See omnystudio.com/listener for privacy information.

    Thu, 02 May 2024
  • 406 - Borízű #169: Minek reptér vagy Spar annak, aki egy tornanadrágot se tud megvarrni? [rövid verzió]

    Az előfizetők (de csak a Belső kör és a Közösség csomagok tulajdonosai!) már szombat hajnalban hozzájutnak legfrissebb epizódunk teljes verziójához. A kedden publikált, ingyen meghallgatható verzió tíz perccel rövidebb.

    00:25 Mit vesztek fel jövő héten? 01:50 A 2Rule-helyzet. Mészáros Lőrinc tagad. Egy tornanadrágot nem tudnak megcsinálni.  05:08 Kampányszlogenek Terézvárosban. Fák, rend, ilyesmi. Egy kerület ellenzékben. Ferencváros három egyesült ellenzéke. Varga József. a Fidesz ferencvárosi esze. 09:52 A két kampány között feszülő intellektuális szakadék. Terézváros, a megszerethető kerület. A Pótkulcs vadszőlő-rekordja. Zhu & Co. 16:24 Csihar Attila a KLM-en. Amsterdami sültkrumpli-influenszertéboly. Nagy közös sorbanállásaink és három éves sérelmeink. 21:13 Sorbanállás oligarchizmusért és Disneylandért.  25:08 Az idióta berlini sorbanállatás. Sven a Berghainból. Mick Jaggert nem engedték be  Blitzbe, Jello Biafrának pedig a  lábát törték el a Gilmansban. 27:41 Uj Péter megtekintette a Dűne 2-t. Megsüketülés moziban. Miért eszed meg a második adag szart? 33:12 A Star Wars-saga és a Dűne. Jodorowsky és Salvador Dalí. Oregoni homokdűnék. 37:22 A Marvel-filmek után jönnek a játékfilmek. Minesweeper: The Movie. 39:13 Bede Márton átgyallogolta Budapestet. Karinthy Frigyes: A Csömöri úttól egészen a Filatori-gátig.. Kinizsi 100 és Kazinczy 200. Hungarista vagy hardcore? 44:53 Az egyesített tűsarokelmélet. Szoknya- és tűsarok-koefficiens. A francia helyzet. Hogy mutassam, hogy gazdag vagyok, ha a nőm nem magasabb 15 centivel? 48:48 Minden idők podcastleírása

    See omnystudio.com/listener for privacy information.

    Tue, 30 Apr 2024
  • 405 - Túlmentünk már azon, hogy mindent érdemes ironikus gúnnyal kezelni

    Pár hete jelent meg Kemény Lili első prózakötete Nem címmel, és annyira elütött mindattól, amit mostanában hazai szerzőktől olvashattunk, hogy rögtön tudtuk, muszáj vele foglalkoznunk a Nem rossz könyvek podcastban. 

    Így tehát vendégünk Kemény Lili, aki 31 évesen adta ki önéletrajzi regényét, ami már önmagában vethet fel kérdéseket, de a 400+ oldalas, nagyon sűrű, irodalmi, filmes és filozófiai utalásokkal teleszőtt, közben mindvégig nehezen letehető könyv ezen felül is bőven kínál még témákat. Az írócsaládban zajló gyerekkortól a kamaszkoron át az SZFE-s évekig és az egyetemfoglalásig tartó történetben Kemény hol zavarba ejtő, hol felszabadítóan ható eszközökkel és nyelven ír magáról és környezetéről, időnként párhuzamosan zajló kapcsolatairól, saját és közösségi kudarcélményeiről.  

    A su\curesale kiadónál amolyan magánkiadásban megjelenő kötet jelenleg csak pár könyvesboltban, Budapesten egyelőre az Írók boltjában és Atlantisz Könyvszigeten kapható, de lesz bemutatója május 9-én Miskolcon, illetve május 23-án a Margón is. A Nem több részlete megjelent már online, a Műút és a Litera mellett a Jelenkor nyomán a 444 is közölt már egy részletet, pont a regény legelejét. 

    A tartalomból:

    00.00 Megyünk a Margóra és a Bánkitó Fesztiválra, a részletekkel nemsokára jelentkezünk. Az új részben pedig egyetlen könyvről lesz csak szó: Kemény Lili önéletrajzi regényéről, a Nemről.  5.33 Vendégünk Kemény Lili, és rögtön az első, adódó kérdés: mi az az önéletrajzi regény, és miben más, mint az autofikció.  8.40 „Az írástól egész életemben rettegtem is, meg vonzott is, meg problémám volt vele, akörül forgott az életem, hogy ezt miért nem csinálom” – írás, mint pótcselekvésbe menekülés, és a fordítás, mint „robotpilótán történő, alacsony kockázati szintű létezési forma”. 14.35 Hogyan vált világossá, hogy a formálódó szövegből megjelenő regény lesz? 18.25 David Foster Wallace szerepe. (Kemény Lili és Sípos Balázs fordították le magyarra a Végtelen tréfát, a monumentális regény megjelenésekor interjút is készítettünk velük.) 22.14 A Nem bemutatóján Szöllősi Barnabás úgy fogalmazott, hogy 

    „a szülők generációja azt fogja mondani: hogy beszélhetsz így rólunk, miközben a regény csak azt állítja: ti beszéltetek így rólam, ti beszéltetek így hozzám, ti tanítottatok meg így beszélni. Ezt állítani azért is nagy bátorság, mert azt a kulturális teret, ahová a Nem és szerzője nem belépni kíván, hanem fölforgatni szeretné, a mai napig a fent emlegetett szülők generációja őrzi.”  

    De tényleg ott volt írás közben ez a felforgatási szándék? Illemszabályok, normák és szabadságok: „Gondoltam, tegyünk úgy, mint ha a szövegben szabad lenne úgy gondolkoznom, ahogy gondolkozom amúgy.” "Nem terveztem felforgatni semmit. Egyszerűen megpróbáltam megélni  legalább a szövegemben akkora szabadságot, amekkorát belül meg tudok élni kicsiben."

    26.50 A nyilván adódó Knausgård párhuzam: min múlott, hogy ki szerepel saját névvel, és ki álnévvel? Az indiszkréció, a felelősség és az erőszak kérdései: „Arra kényszeríteni a másik embert, hogy dolgozzon fel valamit, és akkor dolgozza fel, és azt a dolgot, amit te úgy döntöttél, hogy neki ezen a ponton fel kell dolgoznia, ebben van egy kis erőszak. Ennél nagyobb erőszakot nem követtem el” 31.40 A szülők generációja, akik szerint a fő bűn a komolyság: „Nem azt mondom, hogy az ő világképük nem érvényes, hanem hogy az enyémmel nem vág egybe, és ezért most már nem akarom szégyellni magam.”, „Én nem akarok komolytalan lenni, nem akarok vicces lenni, nem akarok cinikus lenni, nem akarok ironizálni.” 34.30 Mit jelentenek a regényben megjelenő nemek? És azzal, hogy megjelent a könyv, nem alakult át végül ez az egész egy igenné?  39.40 Az SZFE-szál: mit jelentett számára ez az egyetem, és hogyan nézett ki az egyetemfoglalás belülről, mennyiben más ez a történet, mint amit a sajtóból megismertünk?  45.35 A foglalás idején Upor László volt az SZFE megbízott rektora, és az ő visszaemlékezése is most jelent meg, Majdnem lehetetlen címmel. Olvasták egymás könyveit? Miben más a két szöveg?  48.30 Miért úgy ér véget a Nem, ahogy, és mit lehet ezután még írni? 

    Továbbra is várjuk a könyv- és témaötleteket a facebookos csoportunkban! Addig is további könyves tartalmakért ajánljuk Anna Instagramját és Bence Nemrosszkönyvek Instagramját, ahonnan a podcast nevét is kölcsönöztük.

    A műsor meghallgatható a 444 Spotify- és Apple Podcast-csatornáján is, az eddigi részek:

    #1 Kedvenc könyveink korábbi életszakaszainkból #2 Miért szeretjük annyira a skandináv irodalmat? #3 Mit tud kezdeni az irodalom a magyar politikával? #4 Mit olvasol, amikor gyereked születik? – anyaság az irodalomban #5 Ezek voltak a kedvenc könyveink 2023-ban #6 Hogy lesz egy könyv az év legjobb könyve? #7 Hogyan érdemes Krasznahorkait olvasni? #8 Hogyan lehet regényt írni egy bipoláris depresszió történetéből? #9 Tízmillió kis privát pokolban él mindenki, erről nem lehet regényt írni #10 A népmesék sokszor túl korán jönnek, a kiskamaszok valós problémáiból viszont nem kérünk #11 Aki úgy tud a lélekről írni, hogy közben elkerülte a guruvá válást #12 10 évvel a halála után jelenik meg Márquez új könyve, amit nem is akart kiadni #13 Szabó Magdának fontos volt, hogy a szomszédasszony is megértse, de mégse hazudjon #14 Mit jelent ma költőnek lenni Magyarországon?

    See omnystudio.com/listener for privacy information.

    Thu, 25 Apr 2024
Afficher plus d'épisodes