Filtra per genere

Věda Plus

Věda Plus

Český rozhlas

Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.

Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

354 - Fotovoltaické panely brzy dosáhnou limitu své účinnosti
0:00 / 0:00
1x
  • 354 - Fotovoltaické panely brzy dosáhnou limitu své účinnosti

    Sedmdesát let stará křemíková technologie potřebuje podle vědců doplnit novými materiály. Jejich výzkum navštívíme. - Barbie ve službách charity. Známou panenku oblékla do španělských renesančních šatů šlechtičny Polyxeny z Lobkovic docentka chemie. Zkoumání a zpracování dobových materiálů je totiž jejím koníčkem.

    Mon, 13 May 2024 - 27min
  • 353 - Co je plevel a co užitečná rostlina?

    Třeba osiky se lesníci dříve zbavovali, dnes jim ale pomáhá obnovovat lesy po řádění kůrovce. Jaké je kouzlo osiky? A proč by jí mělo podle vědců v lesích přibývat? - V Česku začaly v pondělí Týdny mediálního vzdělávání - co o podmínkách novinářské práce říká poslední zpráva o svobodě evropských médií? - Specializuje se na lov včel a může se velice rychle šířit. Invazní sršeň asijská se objevila už i v Česku. Odborníci proto teď instalují speciální pasti. Moderuje Renata Kropáčková.

    Fri, 10 May 2024 - 25min
  • 352 - I znečištěné plasty se dají recyklovat a nemusí končit na skládce nebo ve spalovně

    Termochemická metoda přemění plastový odpad na směs uhlovodíků, ze kterých se dají plasty opět vyrobit. První funkční jednotka u nás stojí ve Dvorcích u Bruntálu a je vysoce ekologická. - Jaké jsou výzvy a možnosti tkáňového inženýrství? Jak co nejlépe nahradit poničené cévy, kůže, kosti a klouby? - Vědci z olomouckého centra CATRIN vyrobili speciální grafenový inkoust pro biosenzory. Levněji tak můžeme zjistit mikroby, antibiotika nebo znečišťující látky ve vodě.

    Thu, 09 May 2024 - 26min
  • 351 - Víte, co je tzv. CAR-Tterapie?

    Pacientovi s akutní leukémií se odeberou bílé krvinky a po genetické úpravě se vrátí zpět do těla. Jak se tato léčba podává? - Norští epidemiologové zkoumali, jestli může očkování proti koronaviru snížit pravděpodobnost vzniku takzvaného dlouhého covidu. K čemu dospěli? A jak vážnou nemocí dlouhý covid je? - Jaké jsou přelomové novinky v diagnostice a léčbě karcinomu ovarií. Moderuje Renata Kropáčková.

    Tue, 07 May 2024 - 26min
  • 350 - Dvojice astronautů otestuje novou kosmickou loď Boeing Starliner

    První let s lidskou posádkou nabral velké zpoždění. Proč? - Spatřit u nás polární záři je velmi vzácné, přesto dnes v noci v Česku vidět byla a šance bude možná i v dalších dnech. - Pětice českých středoškoláků uspěla ve finále prestižní mezinárodní soutěže v agentuře NASA. Jak chtějí restartovat družice, které přestaly fungovat? Moderuje Tomáš Pavlíček.

    Mon, 06 May 2024 - 26min
Mostra altri episodi