Filtrar por gênero

Pátria Rádió

Pátria Rádió

Pátria Rádió

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) ötödik, nemzetiségi adójának podcast csatornája.

410 - HaTuMa #101 | Hideg polgárháború
0:00 / 0:00
1x
  • 410 - HaTuMa #101 | Hideg polgárháború

    1. A Robert Fico elleni merényletkísérlet a szlovák társadalom mesterségesen is szított polarizációjának kontextusában értelmezhető, ám egyelőre megjósolhatatlan, milyen következményekkel jár majd. A társadalom pacifikálása, a deeszkaláció volna az üdvös, kérdés azonban, hogy ez egy választási kampány kellős közepén mennyire reális forgatókönyv.

    Mit jelent és igaz-e, hogy polgárháborús hangulat uralkodik Szlovákiában? Felülkerekedhet-e a politikai haszonszerzés elvén a közjó érdekében való cselekvés?

    2. Választási kampány van Romániában és Szerbiában is, mindkét országban önkormányzati választások lesznek júniusban, az európai parlamenti választás mellett, amely azonban Szerbiát nem érinti, de a kettős állampolgársággal rendelkező vajdasági magyarokat igen.

    Mennyire vették át a határon túli magyar pártok az EU-kampány során alkalmazott Fidesz-paneleket (atom)háborúról és (világ)békéről? Az önkormányzati vagy az EP-kampány van inkább fókuszban?

    A virtuális törzsi kerekasztalnál Parászka Boróka Erdélyből, Finta Márk a Felvidékről és Pressburger Csaba Vajdaságból.

    Thu, 16 May 2024 - 52min
  • 409 - K&K Kuklis Katalinnal #61 | „Ez nem az állam iskolája, hanem a gyerekeké, a pedagógusoké és a szülőké”

    Egy pedagógusi életpályán tekintünk végig Pék Lászlóval beszélgetve, aki igazi lokálpatrióta taksonyi, bár megjárta Kassát és Pozsonyt is tanulmányai során.

    Egyike volt a leváltott igazgatóknak a kilencvenes évek mečiari időszakában, évekig állt a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetség élén, illetve, az oktatással politikai szinteken is foglalkozott a Magyar Közösség Pártja Országos Tanácsának tagjaként. Pedagógiai munkásságáért 2016-ban Felvidéki Magyar Pedagógus Díjjal tüntették ki.


    A podcastból kiderül:


    Miért kötődik szülőfalujához, Hogyan emlékszik vissza a kassai ipariban eltöltött évekre, Milyen szerepet töltött be életében a vasárnapi húsleves, Milyen kihívásokkal nézett szembe kezdő tanárként, Milyen változásokat hozott a rendszerváltás, Hogyan élte meg igazgatóként a mečiari időszakot, Hogyan vettek részt a szülők a tiltakozásokban, Mit tekint az SZMPSZ élén eltöltött évek sikereinek, Hogyan emlékezik a Duka-Zólyomi családra legutóbbi könyvében.

    Pék László nyugalmazott pedagógussal Kuklis Katalin beszélgetett a K&K-ban.

    Wed, 15 May 2024 - 56min
  • 408 - K&K Kuklis Katalinnal #60 | EU/NATO: 20 éve csatlakozott Szlovákia mindkét szervezethez

    2004. május 1-én csatlakozott Szlovákia az Európai Unióhoz, s valamivel több, mint húsz éve, 2004. március 29-én csatlakozott országunk az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez, vagyis a NATO-hoz. Ezen kerek évfordulók az apropóján pillantunk vissza a húsz évvel ezelőtti állapotokra és tisztázunk alapvető fogalmi kérdéseket a nemzetközi szervezetekhez, közösségekhez való tartozás terén Arató László újságíró, brüsszeli tudósítónk segítségével.  

    A podcastból kiderül:

    Milyen történelmi kontextusban kell látnunk ezen szervezetek létrejöttét, Mi előzte meg a NATO- és EU-csatlakozást, A rendszerváláts után miért maradt le Szlovákia a térség más országaihoz képest, Mit biztosít Szlovákia NATO-tagsága, Finnország és Svédország miért csak 2022-ben kérte felvételét  a NATO-ba, Hogyan befolyásolhatják a NATO jövőjét az őszi amerikai választások, Mi volt az EU előzménye, Melyek a EU legfontosabb szervei,  Miért zajlott 2004-ben – Szlovákia csatlakozásának idején – egy nagyobb bővítési hullám,  Milyen terheket ró a tagállamokra egy-egy újabb bővítési folyamat, Milyen megítélése volt az elmúlt 20 évben Szlovákiának az EU-n belül,  Milyen jövő jósolható az EU-nak, Miért fontos részt venni a júniusi európai parlamenti választásokon.

    Arató László újságíróval Kuklis Katalin beszélgetett a K&K-ban.

    Sat, 04 May 2024 - 48min
  • 407 - Pentaton #39 | Középpontban a doromb és a zsivány folklór

    A doromb pengetéssel és fúvással megszólaltatott egyszerű ősi hangszer. Egy keretből és az arra rögzített rugalmas nyelvből áll, amelynek anyaga legtöbbször acél, más esetekben bambuszból vagy egyéb hajlékony anyagból készül. Könnyűzenei műsorunk beszélgetős változatában – két részben – a doromb mellett zenei pályafutásáról is kérdeztük a somorjai Varkocs frontemberét, Turtev Eriket. Elmondása szerint együttesével új stílust hozott létre, amelyet – egy szlovák rajongója javaslata alapján – zsivány folklórnak nevezett el. Zenésztársaival ősi hangszereken elektronika nélküli modern tánczenét játszik.

    A podcastből kiderül:

    hol hallott először dorombjátékot, és mekkora hatással volt rá, igaz-e az az információ, hogy a doromb magyar hangszer, Szent István király és más keresztény királyok miért tiltották be, mi köze van Marco Polo velencei kereskedőnek, utazónak a dorombhoz, mivel magyarázható az, hogy e zeneszerszámnak gazdag csallóközi története van, mikori a legrégebbi talált doromb, és hol, melyik múzeumban őrzik, hány doromb van Erik gyűjteményében, és mekkora lehet annak a különleges példánynak az eszmei értéke, amelyet a szülei tizennégy euróért egy vöröskői bolhapiacon vettek, miért olyan népszerűek világszerte Martin Oberta dénesdi dorombkészítő hangszerei, Erik mióta foglalkozik hangszerkészítéssel is, hogyan indult zenei pályafutása tízévesen, és mit köszönhet Németh Imrének, hogyan alakult meg a Nomad nevű csallóközi szupergrupp, amellyel még Kínába is eljutott, miért fordult el a dorombtól, és választotta a gitárt a Black Mojo nevű zenekara idején, mikor tudatosította, hogy mégsem ez az ő útja, és tért vissza a dorombhoz, hogyan alapozta meg a Varkocs pályafutását, és miért járatlan utakat nézett ki maguknak, miért ezt a magyar nevet választotta a formációnak – amely hajfonatot jelent –, ha már az elején tudta, hogy nemzetközi karrierben is gondolkodik, a Varkocs kinek köszönheti a Sziget Fesztiválon való tavalyi fellépését, egy-egy koncert mennyire megtervezett forgatókönyv alapján valósul meg, és mennyi az improvizáció, a dobos, Erik bátyja júliusban miért távozik az együttesből, bekövetkezhet-e névváltozás, a Varkocsból lehet-e Tar zenekar, miért koncertezik tudatosan egyre kevesebbet az együttes, milyen lesz a második stúdiólemeze, amelyen helyet kap egy 1725-ből származó csallóközi boszorkányper szövegének a megzenésítése is, mi Erik civil foglalkozása.

    Turtev Erikkel Puha József beszélgetett a Pentatonban.



    Fri, 03 May 2024 - 1h 41min
  • 406 - HaTuMa #99 | A vonzó EU és a csúnya Brüsszel

    1. Kisebbségi politikusok a CPAC hétvégi eseményén

    Miként pozicionálják magukat a határon túli magyar vezetők a konzervatív politikai környezetben? A homogén nemzetállamok Európájában osztanak-e lapot a nemzeti kisebbségeknek?

    2. Húsz éve csatlakozott Szlovákia és Magyarország az EU-hoz

    Mit ígért és mit adott nekünk az EU-tagság? Milyen a megítélése az uniónak Romániában, Szlovákiában és Szerbiában?

    A virtuális törzsi kerekasztalnál Parászka Boróka Erdélyből, Finta Márk a Felvidékről és Pressburger Csaba Vajdaságból.

    Thu, 02 May 2024 - 52min
Mostrar mais episódios