Podcasts by Category

Biznes i Produkcja Podcast

Biznes i Produkcja Podcast

Renata Poreda

Biznes i Produkcja Podcast to, po drukowanym półroczniku, cyklicznej konferencji oraz blogu, kolejny wymiar spotkania z liderami zmiany, którzy prowadzą firmy produkcyjne do przemysłu przyszłości. To podróż tak fascynująca, jak i niełatwa. Dlaczego? Bo w Polsce ciągle jeszcze jesteśmy w drodze do Przemysłu 4.0, a transformacja wymaga odwagi. Wiedzy biznesowej i technologicznej. Wielostronnej współpracy. Dlatego Biznes i Produkcja Podcast to miejsce, gdzie wraz z zaproszonymi Gośćmi szukamy inspiracji i odpowiedzi na wyzwania, z jakimi mierzą się liderzy w dobie Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Podpowiadamy jakie konkretne technologie produkcyjne będą pomocne. W teorii i w praktyce. Opowiadamy o sukcesach tych, którzy już dzisiaj są bliżej Przemysłu 4.0. Rozmawiamy o najnowszych technologiach i rozwiązaniach, które wspierają i rewolucję, i ewolucję. Skupiamy się na czterech kluczowych obszarach, które, w naszym przekonaniu, wspierają Przemysł 4.0I jednej strony są to inteligentne technologie, które wymagają podejścia biznesowego i poszukania źródeł finansowania, dlatego kolejny obszar to Finanse 4.0. Zmiana cyfrowa w organizacji pociąga za sobą zmiany w łańcuchach dostaw i przeorganizowaniu modeli biznesowych. Stąd mówimy o cyfrowych łańcuchach dostaw. Wymienione zmiany nie zadzieją się bez ludzi. Stąd zaangażowane przywództwo i cyfrowe kompetencje to 4 filar transformacji do przemysłu przyszłości. Są tutaj zatem opinie o aktualnych wydarzeniach i trendach na rynku. Analizy i predykcje. Wszystko po to, by być bliżej przemysłu przyszłości i ludzi, którzy w nim pracują. Wierzymy, że wszystko zaczyna się od rozmowy. To inspiracja do tego, żeby coś zrobić inaczej. Zrobić więcej.Porozmawiajmy. Posłuchajmy.

14 - #14_Dawid Dąbal: Cyfrowa kopia fabryki
0:00 / 0:00
1x
  • 14 - #14_Dawid Dąbal: Cyfrowa kopia fabryki

    Czternasta rozmowa w Biznes i Produkcja Podcast przenosi nas w świat cyfrowych kopii fabryk z firmą InterMarium. Dzięki zaawansowanym symulacjom 3D i oprogramowaniu FlexSim, fizyczne obiekty w rewolucyjny sposób zyskują swoje cyfrowe kopie po to, by lepiej zaprojektować technologiczną zmianę. Jak to sprawdzić?

    Wystarczy założyć okulary VR by w ciągu kilku sekund poruszać się pomiędzy liniami produkcyjnymi w fabryce. To nie tylko fabryka mebli - to dowolna fabryka, której kopia została przeniesiona do narzędzia o którym śmiało możemy powiedzieć, że jest z przyszłości.

    To rozmowa o szerokim zakresu zastosowań symulacji, od tworzenia trójwymiarowych modeli po optymalizację procesów logistycznych. FlexSim, jako narzędzie integrujące się z innymi systemami, odgrywa kluczową rolę w transformacji produkcji i zarządzania.

    Dawid Dąbal
    Wiceprezes Zarządu Intermarium sp. z o.o. Ekspert w technologiach komputerowego wspomagania modelowania, symulacji, optymalizacji i wizualizacji wspomaganej oprogramowaniem FlexSim 3D Simulation Software. Ponad 13 lat doświadczenia i blisko 300 zrealizowanych modeli symulacyjnych procesów przemysłowych i logistycznych.

    O InterMarium
    InterMarium jest autoryzowanym przez Autodesk dystrybutorem narzędzia FlexSim Simulation Software. Eksperci InterMarium dostarczają najwyższej jakości usług z zakresu modelowania symulacyjnego i tworzenia bliźniaków cyfrowych w przemyśle. Intermarium jest również twórcą najnowocześniejszych gier symulacyjnych stosowanych w procesie szkoleniowym w biznesie oraz dydaktycznym na uczelniach wyższych. Propaguje wiedzę o symulacji procesów organizując szkolenia, spotkania biznesowe i konferencje. Kształci inżynierów 21 wieku, ekspertów i kadry uniwersyteckie. Droga do cyfrowego bliźniaka: www.intermarium.com.pl

    Wed, 24 Apr 2024
  • 13 - #13_Bartosz Józefowski: W drodze do Fabryki Przyszłości

    Droga do zmiany nie musi być samotną wyprawą w nieznane. A nawet nie powinna. 
    Szczególnie ważne jest to dla firm z sektora MŚP, które często nie wiedzą jak wystartować.
     
    Ze wsparciem przychodzi hub4industry.  To istotny punkt na mapie zmiany w polskim przemyśle i produkcji.  h4i oferuje jakie konkretne narzędzia i strategie wspierające MŚP w dostosowaniu się do zmieniających się warunków rynkowych.

    Trzynasta rozmowa w ramach Biznes i Produkcja Podcast to  również rozmowa o tym, że:

    jesteśmy dwudziestą pierwszą największą gospodarką na świecie,jako Polska nie musimy mieć kompleksów, bo polska myśl inżynierska i menedżerska, a także pracowitość i spryt to doskonały fundament innowacyjności,Polska jest atrakcyjnym krajem dla zagranicznych inwestycji.


    O podejściu do strategii inwestowania. O dofinansowaniach do przygotowania PoC [Proof of Concept].  O tym, jak nauczyć się strategicznego myślenia i czy przedsiębiorcy  w branży przemysłowej stawiają sobie ambitne cele.

    O tym opowiada Bartosz Józefowski, który innowacjami technologicznymi  zajmuje się już od 2013 r. Wicedyrektor w Krakowskim Parku Technologicznym. Najpierw kierował Inkubatorem Technologicznym w Krakowie, później zasiadał w zarządzie funduszu inwestycyjnego. Tworzył i zarządzał programem akceleracyjnym dla startupów przemysłowych KPT ScaleUp. Obecnie wzmacjia hub4industry czyli hub innowacji cyfrowych dla przemysłu. Posiada szerokie doświadczenie w pracy z korporacjami i startapumi technologicznymi. Ambasador regionalny fundacji Startup Poland i współtwórca startupowej organizacji parasolowej w Krakowie #omgkrk. Przewodniczący Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości. Członek Rady Programowej Konkursu Fabryka Przyszłości oraz Klastra #CyberMadeInPoland. Absolwent studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wykłada na studiach MBA w KSB UEK oraz na AGH.
    ---
    Hub4industry to Europejski Hub Innowacji Cyfrowych (EDIH), który wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w podnoszeniu konkurencyjności poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii i rozwiązań w zakładach produkcyjnych. Klienci Hub4industry otrzymują kompleksowe doradztwo w obszarze przemysłu 4.0 - od koncepcji po wdrożenie. Mają możliwość na żywo zapoznania się z technologiami wykorzystywanymi w wiodących przedsiębiorstwach krajowych i zagranicznych, uczestnictwa w szkoleniach oraz warsztatach przygotowujących do planowania i wdrożenia zrównoważonych zmian. W ramach współpracy z hub4industry oferowane są również usługi proof-of-concept, umożliwiające wdrożenie konkretnych rozwiązań do fabryki, takich jak usprawnienia procesów produkcji (np. pierwszy robot) czy podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa. Wszystkie usługi EDIH są świadczone w ramach limitu de minimis

    Projekt Hub4industry jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu "Cyfrowa Europa" na lata 2021-2027 oraz ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, Priorytet II, Środowisko sprzyjające innowacjom, działanie 2.22 "Współfinansowanie działań EDIH".

    Thu, 21 Mar 2024
  • 12 - #12_Jacek Daukszewicz: Cyfrowa fabryka vs fabryka uczłowieczona

    Cyfrowy głos fabryki.   O czym mówi?  Jakie informacje przekazuje?  Jak dane łączy w fakty?
    #MES.  
    W dwunastej rozmowie Biznes i Produkcja Podcast  przenosimy się do ImFactory - Centrum Kompetencyjnego AVEVA MES CEE,  gdzie wspólnie z Jackiem Daukszewiczem,  kierownik ds. realizacji inwestycji, odkrywamy tajniki cyfrowej transformacji z systemami MES. 

    Zastanawiamy się:

    co oznacza  stwierdzenie" być na fali cyfryzacji"czy cyfryzacja i cyfrowa transformacja to pojęcia tożsameczym są systemy IT w produkcjijakie są przewagi MES nad innymi systemamikiedy implementacja MES kończy się sukcesem, a kiedy na sukces trzeba poczekać dłużej – od czego to zależy;jak zarządzać zmianą i jak na nią przygotować ludzijak wejść na cyfrową drogę z Mapą Drogową Cyfrowej Transformacji


    To rozmowa o pasji do rozwijania fabryk z pomocą MES i  doskonalenie swoich kompetencji w tym zakresie.

    Fri, 22 Dec 2023
  • 11 - #11_Piotr Bielkiewicz: Cyfrowa Fabryka. Czyli jaka?

    Jedenasta rozmowa w Biznes i Produkcja Podcast toczy się wokół cyfryzacji w fabryce okien.  A to wszystko przez pryzmat systemu klasy MES i jego integracji z systemem ERP [SAP] i to w duchu "odchudzania" i "zwinności".

    DOVISTA Polska, która jest częścią Grupy DOVISTA, już dobrych kilka lat temu weszła na drogę cyfrowej transformacji. 

    To firma o fundamencie skandynawskim. Taki też styl zarządzania preferuje. Co charakterystyczne,  jej struktury są bardzo płaskie, po to, by wspólnie podejmować decyzje uwzględniając każdego współpracownika. Odważnie podchodzi do zmian.

    „Jeden eksperyment jest lepszy niż tysiąc ekspertyz” – te słowa V.Kann Reasmussena przyświecają  działaniom i promują rozwój w DOVISTA, a co za tym idzie, zmiany.

    Cyfrowa transformacja w DOVISTA  jest zatem prowadzona zgodnie z z powyższym mottem.  To eksperymentowanie, a następnie skupianie się na tym, co najistotniejsze.  Z zachowaniem zdrowego rozsądku. I uwzględnieniem ludzi w zmianie. Co to dokładnie oznacza? 

    Mówi o tym Piotr Bielkiewicz, który w  DOVISTA odpowiada za digitalizację łańcucha dostaw, wdrożenia systemów klasy ERP i MES,  oraz za Lean & Agile w rozwoju oprogramowania.

    O czym jeszcze?

    Jak w cyfrową transformację angażować całe zespoły? 
    Co jest szczególnie ważne, przy budowaniu całej  cyfrowej architektury procesu produkcji?
    Dlaczego MES? I skąd wybór AVEVA MES?
    Na czym polega idea paper less i jak jest realizowana w Dovista?
    Jak  digitalizacja procesów w firmie produkcyjnej wspiera zrównoważony rozwój?
    Jak transformacja cyfrowa może pomóc ratować planetę?



    Mon, 03 Jul 2023
  • 10 - #10_Michał Odyniec: Inteligentne technologie w przemyśle. Czyli o tym, jak cyfryzacja i roboty mobilne wspierają intralogistykę w Valeo

    Słowo, które jest motywem przewodnim dziesiątego odcinka Biznes i Produkcja Podcast, to podróż.  I to nie tylko dlatego, że rozmowa toczy się wokół technologii implementowanych w branży automotive. 

    Podróż zawsze jest w  jakimś kierunku.  W naszym przypadku, w kierunku do doskonałości operacyjnej, do innowacyjności i mobilności. 

    O branży automotive mówi się, że jest pionierem, jeśli chodzi o wdrażanie najnowszych rozwiązań technologicznych i że jeśli pojawia się coś nowoczesnego w przemyśle, to w „automotivie” gdzieś na świecie to już z pewnością funkcjonuje. I ma się doskonale. 

    Tak jest także w przypadku VALEO, globalnej firmy, która na całym świecie posiada niemal 200 zakładów produkcyjnych, 20 ośrodków badawczych, 39 centrów rozwojowych i 15 platform dystrybucyjnych, zatrudnia około 115 k osób w 33 krajach, notowana jest na paryskiej giełdzie. 

    Jako firma technologiczna, Valeo proponuje innowacyjne produkty i systemy, które przyczyniają się do redukcji emisji CO2 oraz do rozwoju intuicyjnej jazdy. To z perspektywy odbiorców jej produktów. 

    Z kolei perspektywa wewnętrzna Valeo to koncentracja na inteligentnych technologiach, które nie tylko mają wpływ na rachunek kosztów, przede wszystkim usprawniają procesy, transformują produkcję i dodają prestiżu.

    W rozmowie z Michałem Odyńcem, Dyrektorem Zakładu Systemów Wycieraczek Valeo w Skawinie rozmawiamy m.in. o:

    początkach fabryki systemów wycieraczek w Skawinie; digitalizacji procesów jako preludium do dalszej transformacji; idei paperless i dlaczego jest ona ważna dla Valeo;o Przemyśle 4.0  i o tym czy skawińska fabryka jest już fabryką przyszłości;o inteligentnych rozwiązaniach, które działają w intralogistyce wyzwaniach i o tym, jak na zmiany w zakresie robotyzacji transportu wewnątrzzakładowego przygotowani byli ludzie, systemy, layout zakładui wiele więcej!

    Zapraszamy do słuchania, inspirowania się i...podróżowania w kierunku przemysłu przyszłości.

    Fri, 31 Mar 2023
Show More Episodes