Filtrar por género

Agenda

Agenda

Seznam Zprávy

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry, zakladateli firem a špičkami českého byznysu. Každý všední den na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

476 - Přišla doba zvětšování. Češi se naučili počítat a vědí, že větší je lepší
0:00 / 0:00
1x
  • 476 - Přišla doba zvětšování. Češi se naučili počítat a vědí, že větší je lepší

    Litrový šampon a stejně velký sprchový gel. Češi šetří a pochopili, že jim velká balení přináší úsporu. Výrobci tak zvětšují podstatnou část sortimentu.

    Rostoucí ceny zboží změnily chování Čechů v obchodech. Konečně se naučili počítat – nebo spíš přepočítávat.

    „Vidíme různé strategie šetření. Jednou z nich je nákup větších balení a šetření takzvaně přes jednotku,“ říká v pořadu Agenda SZ Byznys Zdeněk Řiháček, ředitel Procter & Gamble pro Česko, Slovensko, Chorvatsko, Slovinsko a Baltské země.

    Upozorňuje, že zatímco dříve byla velká balení doménou zejména pracích prášků, nově se přesouvají i do jiných kategorií.

    „Určitě si na policích začnete nově všímat litrových šamponů nebo litrových sprchových gelů s pumpou, které dříve nebyly,“ vysvětluje. U takového zboží je sice celková cena větší, ale cena za jednotku praní, případně mililitr šamponu jde naopak níž než u balení klasického.

    „Na cenovkách máte samozřejmě cenu i za jeden mililitr, což pomáhá. Zároveň však jde o položky, které nejsou v řádu tisíců korun, tím pádem tam není bariéra toho, že si větší balení nemůžu koupit, protože je to velmi drahé,“ dodává.

    Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky.Každý všední den na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.
    Tue, 07 May 2024
  • 475 - Miliardář Pavel Tykač uklízí své impérium. Obchod oddělil od skupiny Sev.en

    Pavel Tykač dokončuje přestavbu svého impéria. Začátkem roku oddělil všechny obchodní aktivity od svého hlavního holdingu Sev.en.

    Začátkem roku vznikla pod kontrolou miliardáře Pavla Tykače nová skupina firem pod značkou Powertica. Tykač do ní zařadil své tuzemské i zahraniční obchodní společnosti a zcela je oddělil od své energetické nadnárodní skupiny Sev.en.

    Hlavou nového uskupení Powertica je stejnojmenná lichtenštejnská matka, kterou Tykač kontroluje tak jako svůj další majetek přes lichtenštejnskou nadaci. 

    Důvody změn vysvětluje v podcastu Agenda SZ Byznys manažer několika firem skupiny Powertica Michal Skalka. „Skupina Sev.en se rozrostla do nebývalých rozměrů, rostla hlavně v zahraničí a celá struktura začala být globálně rozkročená. Několik let jsme přemýšleli, jak ji strukturovat, aby nedocházelo ke křížení různých jurisdikcí, regulací a daňových režimů,“ líčí. 

    Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky.Každý všední den na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.
    Mon, 06 May 2024
  • 474 - Inside Talks: Už to nejde zastavit. Expert popisuje, co s lidmi udělá umělá inteligence

    „Umělá inteligence bude postupně lepší než člověk možná úplně ve všech kognitivních činnostech. Tedy činnostech, které děláme hlavou,“ říká v pořadu Inside Talks kybernetik Jan Romportl v pořadu Inside Talks.

    „Jakmile se umělá inteligence zakoření do našich běžných životů, bude to pro lidstvo stejně zásadní zlom, jako když Homo sapiens objevil přirozenou řeč. Přirovnat to k vynálezu knihtisku či parního stroje, by bylo málo. Takhle zásadní věc umělá inteligence bude,“ říká kybernetik Jan Romportl, šéf Elin.ai a Deep tech partner v Presto Ventures. Právě s ním se nově budeme v pořadu Inside Talks bavit o umělé inteligenci.

    Zlom, o kterém mluví, podle něj nastane za 10 až 15 let. „Skutečně se dočkáme velmi zásadních transformací kolem AI. Já bych se vsadil, že do konce tohoto desetiletí budeme mít první prototyp takzvané obecné umělé inteligence, tedy nebiologického systému schopného dosahovat libovolného cíle. To je na jednu stranu slibné, na druhou docela strašidelné,“ říká Romportl.

    Inside Talks.Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl? Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize Penty, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital a Martin Durčák z ČEPS.Nový díl každý pátek na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.
    Fri, 03 May 2024
  • 473 - Vyhlížím datum hrůzy. Majitel čokoládovny popisuje, jak podraží sladkosti

    Kakao je nový bitcoin. Jeho cena za rok vyrostla o 500 procent. Z čokolády by se tak mohla stát „exkluzivní záležitost“, varuje její výrobce.

    Ceny kakaa extrémně vyletěly nahoru. a i když šly v posledních dnech zase o něco dolů, roční srovnání pořád ukazuje, jak vypadá raketový růst. Zatímco ještě před rokem vyšla jedna tuna na necelé tři tisíce dolarů, tento rok se v maximech dostala až na 12 tisíc a ve středu se pohybovala kolem devíti tisíc. Důvod? Špatná úroda v západní Africe a vysoká poptávka.

    Podle majitele Čokoládovny Janek Václava Durďáka jsou však ceny přestřelené a pro takto vysoké zdražení není fundamentální důvod.

    „Dvanáct tisíc dolarů za tunu je za mě nesmysl. Samozřejmě rozumím tomu, že je neúroda a boby zdraží. Dobře, ať stojí třeba čtyři pět tisíc dolarů za tunu, ale nemyslím si, že cena 12 tisíc dolarů za tunu je ospravedlnitelná,“ říká v pořadu Agenda SZ Byznys Durďák. Cenu podle něj žene nahoru panika a s ní spojené spekulace. 

    Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky.Každý všední den na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.
    Thu, 02 May 2024
  • 472 - Výdejní boxy, kam se podíváš. První města za ně firmám napařila daň

    Městům začínají vadit výdejní boxy doručovacích firem. První samosprávy z nich začaly vybírat daň. V Česku plechových krabic, kde si lze vyzvednout balíček ve dne v noci, rychle přibývá. Jen DPD letos rozmístí 600 nových schránek.

    Česko je velmoc výdejních boxů. Síť různobarevných skříněk, kde si můžete vyzvednout balík kdykoli ve dne v noci, čítá už přes 7000 plechových krabic. Nejvíc jich má Zásilkovna, následovaná Alzou a PPL.

    Podle Miloše Malaníka, ředitele DPD ČR, nebude už brzy boxy kam dávat. Firmy bojují prakticky o každý volný metr půdy. „Balíkové firmy mají týmy, které hledají ty dva tři metry čtvereční po ulicích, kam by se samoobslužný box dal umístit. Směřuje to k tomu, že tady všude budou schránky na balíky, ale ty balíky do nich chodit nebudou,“ naráží ředitel na slabší výkon českého e-commerce v loňském roce.

    Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky.Každý všední den na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.
    Tue, 30 Apr 2024
Mostrar más episodios