Filtrar por género

Naczelni

Naczelni

Bartosz Węglarczyk i Tomasz Sekielski

Tomasz Sekielski (Newsweek) i Bartosz Węglarczyk (Onet), czyli Naczelni, są tu z kilku względów. Po pierwsze: jeśli tak samo jak oni, nie wiesz, o czym mowa w “Stanie Wyjątkowym”, oni to wyjaśnią po swojemu. Po drugie: Węglarczyk zawsze doceniał rozmowy z mądrzejszymi od siebie, a Sekielski uwielbia ostre jak brzytwa komentarze Bartka. Po trzecie: są naczelnymi, to była ich decyzja. Pamiętajcie: nie bierzcie wszystkiego na poważnie, tylko to, co tej powagi wymaga. A umówmy się, nie zawsze jest to polityka. Słuchacie na własną odpowiedzialność. “Naczelni” co poniedziałek o 19:00 w Onecie, Newsweeku i Onet Audio.

12 - PiS nie umarł, wszyscy kochają prezydenta Dudę, a frekwencja była niska #OnetAudio
0:00 / 0:00
1x
  • 12 - PiS nie umarł, wszyscy kochają prezydenta Dudę, a frekwencja była niska #OnetAudio

    [AUTOPROMOCJA] Cały podcast dostępny w aplikacji Onet Audio pod linkiem: https://www.onet.pl/audio/naczelni   - Niska frekwencja to lepiej dla Prawa i Sprawiedliwości - komentują drugą turę wyborów samorządowych Bartosz Węglarczyk (Onet) i Tomasz Sekielski („Newsweek”). Czy coś ich zaskoczyło poza tym, że Polacy nie wybrali się zbyt chętnie do urn wyborczych? Może wybory powinny być organizowane online?  - Sprawdziła się stara polska zasada: w wyborach głosuje się przeciwko czemuś, a nie za czymś - mówi Bartosz Węglarczyk. - Mam wrażenie, że kampania europejska będzie dokładnie taka sama - dodaje.  Poza tym komentują ostatnią wizytę prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jakie są echa spotkania Dudy z Trumpem? Kto tak naprawdę kocha prezydenta Andrzeja Dudę? - Ta wizyta była bardzo ważna, ale głównie dla Andrzeja Dudy - mówi Węglarczyk.  Naczelni przyglądają się również okładkowemu tematowi „Newsweeka”, a więc rozmawiają o przepracowanych Polakach. Według danych OECD statystyczny Polak przepracowuje 1830 godzin w roku. To drugi najwyższy wynik w Europie. Ponadto od 23 do 35 proc. Polaków cierpi na wypalenie zawodowe, a przepracowanie jest coraz częstszą przyczyną problemów rodzinnych i zdrowotnych. Czy rozwiązaniem jest krótszy tydzień pracy? Bartosz Węglarczyk, który znów publikował w nocy teksty w Onecie, jest żywo zainteresowany dyskusją na ten temat. - W naszym zawodzie będziemy tylko kibicować tym, którzy zyskają - dodaje jednak Sekielski, studząc jego nadzieje.  Zachęcamy do słuchania „Naczelnych” w każdy poniedziałek o 19:00, a także w Onet Audio oraz na stronach Newsweeka i Onetu. Zapraszamy również do pisania do Naczelnych na adres naczelni@onet.pl.

    Mon, 22 Apr 2024 - 15min
  • 11 - Co będzie się działo na linii Iran-Izrael? Rytualny taniec w sprawie aborcji i prawda o katastrofie

    W tym odcinku Tomasz Sekielski, jak sam mówi, zadbał o podniesienie jakości programu i zaprosił do programu Dariusza Ćwiklaka („Newsweek”). Rozmawiamy o ataku Iranu na Izrael. - Czy Izrael w ogóle ma możliwość, aby odpowiedzieć w sposób umiarkowany? Bo co właściwie musiałoby się stać, żeby teraz Izrael był zadowolony ze swojej odpowiedzi, ale też jednocześnie nie doprowadzał do pełnoskalowej wojny? - dopytuje Tomasz Sekielski. 

    Wśród tematów również projekty dotyczące aborcji. - Mam takie wrażenie, że odbył się rytualny taniec w tym temacie, że wszyscy powtórzyli to, co wiemy już od wielu miesięcy, a nawet lat, a na pocieszenie pozostaje wiara w to, że komisja (…) upora się z tymi projektami - komentuje Tomasz Sekielski. Dariusz Ćwiklak dodaje, że czeka nas rok z kawałkiem na ścieranie się stanowisk. - To oczywiste, że nic się nie wydarzy dopóki Andrzej Duda jest prezydentem - dodaje. 

    Poza tym Tomasz Sekielski i Dariusz Ćwiklak czytają twórczość Jacka Protasiewicza i tłumaczą, dlaczego stracił posadę. Rozmawiają też o tym, kto zarobił, gdy Orlen stracił (i to niebagatelną sumę, bo przypomnijmy, że miliard sześćset milionów złotych) oraz o prezesie Kaczyńskim, który twierdzi, że zna prawdę w sprawie katastrofy smoleńskiej. 

    Nowy najlepszy podcast polityczny, „Naczelni”, w każdy poniedziałek o godz. 19:00 w Onet Audio oraz na stronach Newsweeka i Onetu. Zapraszamy również do pisania do Naczelnych na adres naczelni@onet.pl.

    Mon, 15 Apr 2024 - 49min
  • 10 - Czy wynik wyborów samorządowych zaskakuje? Naczelni komentują #OnetAudio
    Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.   Lewica w Polsce znajduje się w kryzysie i to w kryzysie przywództwa? Jak przedstawiają się wyniki wyborów samorządowych? Czy Bartosz Węglarczyk był kiedyś w gabinecie Daniela Obajtka? O tym rozmawiają Naczelni, Tomasz Sekielski, redaktor naczelny Newsweeka i Bartosz Weglarczyk, redaktor naczelny Onetu.    Lewica powinna być walcząca, a jest jak tłuste koty, powinna być mniej na salonach, a więcej w terenie. (...) Nie rozumiem, dlaczego wciąż nie ma w Sejmie ustawy o związkach partnerskich - mówi Tomasz Sekielski, redaktor naczelny Newsweeka.   Czy Jacek Sutryk wywalczy reelekcję na stanowisku prezydenta Wrocławia? Czy jednak to Izabela Bodnar zdobędzie poparcie mieszkańców Wrocławia? O tym przekonamy się 21 kwietnia, ale jak zauważa Bartosz Węglarczyk, wyniku tego pojedynku, nikt nie jest w stanie teraz przewidzieć. A gdzie jeszcze warto śledzić przebieg drugiej tury wyborów samorządowych, tego dowiedzą się Państwo, słuchając całego odcinka.   W drugiej części podcastu Naczelni rozmawiają o tym, czy Jacek Kurski wraca do polskiej polityki? Czy jego obecność za plecami prezesa Kaczyńskiego podczas wieczoru wyborczego nie była przypadkowa? Nasi Naczelni, widzą w tym znak, że Jacek Kurski wrócił do łask Jarosława Kaczyńskiego i może wystartować w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego.   W ostatniej części rozmowy Naczelni porozmawiają o inwigilacji Bartłomieja Sienkiewicza przez amerykańską firmę na zlecenie Orlenu. Bartosz Węglarczyk zdradzi też czemu był w gabinecie Daniela Obajtka i czy udało mu się przeprowadzić wywiad z byłym prezesem Orlenu.   Nowy najlepszy podcast polityczny, „Naczelni”, w każdy poniedziałek o godz. 19:00 w Onet Audio oraz na stronach Newsweeka i Onetu. Zapraszamy również do pisania do Naczelnych na adres naczelni@onet.pl.
    Mon, 08 Apr 2024 - 16min
  • 9 - W ogniu pytań. „Nie zawiedź mnie, Węglarczyk, oj nie!”

    Tym razem „Naczelni” oddają tematykę odcinka słuchaczom. Na pytania i przesłane przez Was uwagi odpowiada Bartosz Węglarczyk. Jakie kwestie poruszamy?

    Niektórzy są rozczarowani komentarzem dotyczącym 100 dni rządu Donalda Tuska, inni doceniają, że poruszyliśmy ostatnio temat związków partnerskich. Pytania są różnorodne. Dlaczego żaden dziennikarz w Polsce nie zajmuje się sprawdzeniem, czy Ziobro jest naprawdę chory? Czy Węglarczyk i Sekielski mogliby porozumieć się z komisjami śledczymi i podpowiadać, w jaki sposób należy przeprowadzać przesłuchania? Jaki moment w pracy redaktora naczelnego był najtrudniejszy? Czy Magda Ogórek powinna wystartować w kolejnych wyborach prezydenckich? 

    Bartosz Węglarczyk w tym odcinku zdradza również, za co ceni Krzysztofa Bosaka, czy na następny program założy różowy t-shirt i ile najdłużej wytrzymuje bez sprawdzania newsów. 

    Pozdrawiamy również słuchaczy, którzy podzielili się z nami swoimi prywatnymi historiami, m.in. pana Andrzeja, który jest szczęśliwym tatą bliźniaków o nieprzypadkowych imionach: Bartosz i Tomasz. Niestety jeden z widzów musi zostać publicznie skarcony za to, że nakrzyczał na żonę, która uniemożliwiła mu wysłuchanie naszego podcastu. Następnym razem zachęcamy do wspólnego odsłuchu. 

    W drugiej części programu przypominamy kilka najlepszych momentów z poprzednich odcinków, a jest to wyjątkowa okazja, żeby usłyszeć, co naprawdę słychać było w reżyserce, gdy Tomasz Sekielski pozwolił sobie na zwrócenie uwagi Bartoszowi Węglarczykowi, że ten może nie zmieścić się w strój Batmana. Przypominamy, że w tym duecie podział ról na Batmana i Robina jest oczywisty, przynajmniej zdaniem Węglarczyka. Raz jeszcze przyglądamy się taśmom prawdy „Stanu Wyjątkowego”, uprzedzając, że być może niedługo kolejna ich odsłona.

    Zachęcamy do pisania do nas na adres naczelni@onet.pl, a na kolejny odcinek zapraszamy jak zwykle w poniedziałek o 19:00 w Onet Audio oraz na stronach Newsweeka i Onetu.

    Tue, 02 Apr 2024 - 30min
  • 8 - A gdyby PiS wrócił do władzy? Oceniamy 100 dni

    Udało się trochę zawstydzić Bartosza Węglarczyka, bo Tomasz Sekielski zaczyna nie od przywitania, a od czytania doskonałej książki “Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale za bardzo baliście się zapytać" i sprawdzenia, jak naczelny Onetu czuje się w roli debiutanta. Tym razem bez uszczypliwości. 

    Kolejny temat to głośny reportaż Onetu, w którym ujawniamy szokujące kulisy pracy w RMF FM. Kiedy wreszcie standardy pracy ulegną zmianie? Bartosz Węglarczyk zauważa, że nie dotyczy to tylko mediów. - Praca jest oczywiście ważna, ale praca za cenę zdrowia własnego? To chyba nie jest ważne - dodaje Tomasz Sekielski. 

    Później przechodzimy do tematów politycznych, zastanawiając się, co by było, gdyby PiS wróciło teraz do władzy? Bartosz i Tomasz są zgodni w swoich przewidywaniach. Jednocześnie wspominają swoje spotkania z przedstawicielami polityków z partii Prawa i Sprawiedliwości, a Węglarczyk ku zaskoczeniu Sekielskiego przyznaje, że w jednej kwestii czuje solidarność z prezesem Kaczyńskim. Wspomina też spotkanie z Antonim Macierewiczem. - Kiedyś objął mnie ramieniem i powiedział, że lubi moje teksty - mówi Węglarczyk. - Ale niestety dodał, że szkoda, że jestem zdrajcą Polski - pointuje. 

    Jakie są największe sukcesy i porażki 100 dni Donalda Tuska? “Naczelni” przedstawiają swoją perspektywę i o ile w kwestii sukcesów są zgodni (uwaga, spoiler - Bartosz Węglarczyk uważa, że największym sukcesem rządu jest Adam Bodnar i wprost nazywa go RoboCopem), to w kwestii porażek zdaje się ona nie kończyć. -  Porażką rządu jest brak ustawy o związkach partnerskich. Przyjęcie tej ustawy jest obowiązkiem tej koalicji. Nawet jeżeli zostanie ona zawetowana - mówi Sekielski. Węglarczyk dodaje, że sprawa praw reprodukcyjnych stała się już nie tylko ważna, ale też symboliczna. - Realnie coś się powinno w tej sprawie wydarzyć - dodaje. 

    - Nieoficjalnie coraz więcej się mówi, że dojdzie do rekonstrukcji rządu - mówi Tomasz Sekielski. - Tusk nie jest zadowolony na przykład z prac komisji, a niektóre osoby z rządu działają mu na nerwy - dodaje. 

    Na koniec wyprzedzamy ruchy “Stanu Wyjątkowego”, który przygląda się naszym działaniom i sami ujawniamy taśmy prawdy zza kulis podcastu “Naczelni”. Jednocześnie zachęcamy do pisania do nas na adres naczelni@onet.pl. Nowy najlepszy podcast polityczny, „Naczelni”, w każdy poniedziałek o 19:00 w Onet Audio oraz na stronach Newsweeka i Onetu.
    Mon, 25 Mar 2024 - 40min
Mostrar más episodios