Filtrar por género

Nosiči vody

Nosiči vody

Seznam Zprávy

Trio Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, výkony, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí. Každé úterý na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

136 - Nosiči ledu 8: Jak komunisté poslali mistry světa do dolů
0:00 / 0:00
1x
  • 136 - Nosiči ledu 8: Jak komunisté poslali mistry světa do dolů

    Po 2. světové válce se z Československa pomalu stávala hokejová velmoc nikoli už jen evropského, ale světového formátu. Pak ale komunistický režim vítězný tým rozprášil a místo třetího zlata z MS přišlo temno. A to nejen hokejové.

    Než se tak ale stalo, sáhli si Čechoslováci poprvé na zlaté medaile z mistrovství světa, a to navíc na prvním velkém poválečném turnaji, který v roce 1947 hostilo právě Československo, respektive Praha. Mezi zástupy nadšených diváků, kteří triumfu domácích hokejistů na zimním stadionu na pražské Štvanici přihlíželi, byl i tehdy sotva jedenáctiletý Miloslav Jenšík, dnes proslulý sportovní historik s řadou publikovaných titulů nejen o dějinách českého hokeje a fotbalu.

    „Pro zvýšení lesku toho mistrovství, aby byl ten zimáček, jak se říkalo, plný, tam ti pořadatelé pouštěli na jednu vstupenku k stání pro dospělého dva nebo i tři kluky. To jsme zjistili a už od druhého dne jsme tam pilně chodili. Já jsem z těch 28 zápasů viděl přes dvacet, protože my jsme tehdy měli uhelné prázdniny a takhle jsme tam chodili,“ vzpomíná pan Jenšík v osmé epizodě podcastové série Nosičů ledu.

    V jeho vyprávění ale vzpomínky na tehdy všeobecné pobláznění Pražanů hokejem a radost ze zisku historicky prvního titulu mistrů světa střídají i mnohem temnější tóny, když líčí, jak komunistický režim zničil vítězný tým mistrů světa a místo za obhajobou titulu z let 1947 a 1949 na šampionát do Londýna je poslal na dlouhé roky za mříže a do dolů. 

    Thu, 09 May 2024
  • 135 - Kuchta si srovnal mířidla v pravý čas. V derby se Slavií už půjde o všechno

    Není sporu o tom, že útočný trojzubec Sparty je její drtivou zbraní. Ani nemusí fungovat kompletně. Když trochu ovadne forma Haraslínovi, zazáří Birmančevič. Anebo Kuchta, který na Slovácku proměňoval své šance opravdu exkluzivně.

    Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata?


    2:00 Rozehraná ligová nadstavba: Slavia vs. Baník

    15:00 Sparta v UH využila hrubky Slovácka

    27:00 Krásné góly Teplic proti Liberci
    30:00 Vysvědčení pro další týmy:

          Teplice: 2

          Liberec: 2-

          H. Králové: 2-

          Olomouc: 4+

    41:00 Dělostřelba Leverkusenu 

    44:00 Tým českého kouče šampionem Indie

    50:00 Sázkařské okénko s Fortunou


    ######

    „Před veleočekávaným sobotním derby pražských „S“ se v prvním kole nadstavby nevyřešilo vůbec nic,“ shrnul Jaromír Bosák novinky ve skupině o titul. Moderátor podcastu Nosiči vody tak popsal fakt, že Sparta ani Slavia nezaznamenaly o víkendu v soubojích se svými protivníky žádné větší komplikace. Ostatně Plzeň jakbysmet.

    Podle Karla Tvaroha jsou karty rozdány pořád stejně: „Červenobílí musí v sobotu na Letné zvítězit, aby si zachovali reálnou šanci na zisk mistrovského titulu.“ Slavia ztrácí v tabulce čtyři body. Aby získala titul, musí ve zbytku soutěže posbírat dokonce o pět bodů víc než rival.

    „Očekávám proto, že se hosté dřív nebo později budou muset tlačit ve vyšším počtu do útoku. A právě to by měla být voda na letenský mlýn,“ přemítá bývalý hráč Sparty. „Jestli proti někomu momentálně nechcete hrát přehnaně otevřený fotbal, je to bezesporu současná Sparta. Tým Briana Priskeho je totiž na rychlé protiútoky vyloženě postavený, což dokazuje i v posledních zápasech,“ dodává Tvaroh.

    Smrtící ofenzivní trojlístek ve složení Veljko Birmančevič - Jan Kuchta - Lukáš Haraslín drtí v posledních týdnech jednoho soupeře za druhým. „Jejich produktivita a efektivita je opravdu vysoká, v tuzemsku v zásadě nevídaná,“ shodují se jednohlasně Nosiči vody.

    Podcasteři detailně rozebírají příčiny zlepšené střelecké formy Jana Kuchty, který se v Uherském Hradišti blýskl dvěma gólovými loby. Probrali, jak obtížný způsob zakončení Kuchta volí a proč se mu bleskovým náběhem opakovaně daří překonat obrannou linii soupeře. A kladou si otázku, zda v sobotu v klíčovém duelu sezony sestřelí i Slavii, svého bývalého zaměstnavatele.

    Poslechněte si celou epizodu! Dozvíte se víc o současných pravidlech ve věci karetních trestů nebo o českém úspěchu v Leverkusenu i v Indii.

    A děkujeme za Váš hlas v anketě Podcast roku!

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz.
    Tue, 07 May 2024
  • 134 - Nosiči ledu 7: Mistři bez ledu. Kapitoly z hokejového pravěku

    „Ještě předtím, než vzniklo samostatné Československo, byl už český hokej v Evropě pojem,“ říká sportovní historik Miloslav Jenšík, jenž v novém dílu podcastové série Nosiči ledu přibližuje samotné počátky zdejšího ledního hokeje.

    Jak je vůbec možné, že se hokej v naší zemi stal tak populárním sportem? Na první pohled to vlastně vůbec nedává smysl. Ve všech zemích, které v hokeji něco znamenají, je buď dlouhá zima, a nebo jsou tam aspoň velehory. U nás nic takového nemáme a vzdor dnešním představám to ani v minulosti nebývalo o moc lepší. A přesto byli Češi mistry Evropy už v době, kdy ještě ani neměli vlastní stát a kdy chybělo ještě 20 let, než vybudovali svou první umělou ledovou plochu!

    „Náš hokej se od samého začátku potýkal s někdy až děsivým nedostatkem ledu, a přesto dosáhl takových úspěchů. Byly to, pravda, průkopnické časy i v jiných zemích, nicméně tam měli úplně jiné podmínky. Belgičané už měli umělé kluziště, Vídeň taky, Němci měli jedno v Mnichově, jedno v Berlíně atd.,“ říká k tomu Miloslav Jenšík. 

    Jeho vzpomínky a postřehy jsou o to cennější, že o všech popisovaných událostech ještě hovořil s jejich přímými aktéry. Osobně poznal „hokejové mušketýry“ ze Chamonix, jak se přezdívalo historicky první české hokejové výpravě z roku 1909, zpovídal předválečné hokejové mistry Evropy i medailisty ze světových šampionátů. A vy si teď v podcastu můžete poslechnout, jaké neuvěřitelné příhody z hokejové minulosti od nich vyslechl.

    Thu, 02 May 2024
  • 133 - Kam s Hložkem? Do Anglie nebo jinam do Bundesligy, hlavně ne do Sparty

    Adam Hložek se nedokázal prosadit ani ve své druhé sezoně v mistrovském Leverkusenu. A německá média už spekulují, kam se v létě přesune za herní praxí. Podle podcastu Nosiči vody by především neměl dělat krok zpátky.

    Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata?


    2:00 Ligové vysvědčení pro top české týmy

    3:00 Sparta na jedničku?

    13:00 Slavii chybí kreativita

    23:00 Plzeň doma na houpačce

    28:00 Baník: skokan roku

    31:00 Mladá Boleslav s potenciálem

    39:00 Slovácko v top 6 spíš setrvačností

    43:00 Arsenal-Tottenham a chyby rozhodčího

    50:00 Leverkusen stále bez porážky

    52:00 Kam s Adamem Hoškem?

    56:00 Sázkařské okénko: Liga mistrů

    #####

    Určitě si to maloval jinak. Adam Hložek, jeden z generačních talentů českého fotbalu, nedokázal za hranicemi navázat na svou sparťanskou fazonu. Protagonisté podcastu Nosiči vody se shodují na tom, že potřebuje restart v novém prostředí. A že klíčovou roli v oživení svojí kariéry musí zvládnout on sám.

    „Přece jenom se bavíme o klukovi, který čerstvě vyhrál s Bayerem Leverkusen bundesligu. Navíc ho trénuje jeden z nejrespektovanějších mladých trenérů současnosti. V Xabim Alonsovi má jistě výborného učitele. Ale to nic nemění na faktu, že se potřebuje nutně vrátit do zápasové praxe,“ vykopává téma Karel Tvaroh, bývalý spoluhráč českého reprezentanta.

    Český koncový hráč se dokonce v jednom ohledu stačil stát historickým rekordmanem německé bundesligy -i když o takový milník asi ani nestál. Adam Hložek se totiž během aktuální sezony stal prvním fotbalistou, který nasbíral 46 startů v soutěži, aniž by alespoň jediný z nich absolvoval od úvodního do závěrečného hvizdu. Vždy byl buď střídán, nebo přišel na hřiště z lavičky.

    „V souvislosti s Adamem Hložkem se hojně spekuluje o zájmu z Anglie nebo Itálie. Na Apeninském poloostrově by jeho služby měly poptávat římské kluby, na Britských ostrovech zase bývají zmiňovány přední druholigové kluby jako Leicester nebo Leeds. Přičemž první jmenovaný už si zajistil návrat do Premier League,“ referuje Jaromír Bosák, moderátor podcastu.

    „Adam má v mých očích nespornou výhodu, že by se mohl díky své typologii uplatnit prakticky na kterékoliv adrese. Je mu pořád jenom jednadvacet, potenciál má stále veliký. Věřím tomu, že i tato sezona pro něj byla v mnoha ohledech přínosná a že ji on sám nevnímá jako ztrátu času a mrhání talentem,“ přemítá nad Hložkovými perspektivami Karel Tvaroh.

    Český útočník má v Bayeru Leverkusen smlouvu platnou do roku 2027. V probíhající sezoně stihl v lize nasbírat 22 startů a vstřelit dvě branky. Na hřišti v bundeslize strávil pouhých 351 minut. Ačkoliv se stal součástí týmu, který má našlápnuto k nevídané sezoně bez jediné porážky ve všech soutěžích, trio podcasterů se shoduje, že by měl neprodleně hledat řešení, jak se od léta herně rehabilitovat.

    „Z mého pohledu je v podstatě jedno, kde se v létě objeví. Záleží na tom, aby se probral, restartoval se. Samozřejmě že je k tomu zapotřebí jeden základní předpoklad: aby doléčil zranění kotníku a v přípravě, ať už do ní v létě nastoupí kdekoli, byl komplet zdravý. Jeden jediný krok bych mu nedoporučoval. A to by byl návrat do Sparty,“ říká Luděk Mádl. Podle něj by šlo o krok zpátky, o ustoupení z nároků kvalitnější soutěže.

    Nosiči vody debatují i o tom, proč právě pražskou Spartu musí další Hložkovy osudy velmi zajímat a proč by měla doufat v to, že ho nyní Leverkusen neprodá, ale pošle mladého hráče někam na hostování.

    Poslechněte si celou epizodu - uslyšíte i to, jaká vysvědčení vystavují Nosiči vody top 6 týmům české ligy.

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz.


    Tue, 30 Apr 2024
  • 132 - Nosiči ledu 6: Neskutečná pětiletka Vladimíra Bednáře

    Historicky nejdelší československé čekání na další zlatou medaili z MS se odehrálo mezi lety 1949 a 1972. Po srpnu 1968 navíc dodala hokejovým bitvám s dominantním výběrem SSSR speciální náboj touha pokořit okupanty aspoň na ledě.

    Světový šampionát se měl v Praze hrát už necelý rok po okupaci v roce 1969. Ale to vzhledem k náladě ve společnosti vůbec nebylo možné. Hrálo se ve Stockholmu a českoslovenští hokejisté tam po dvou výhrách se Sověty svým soupeřům nepodali ruce a ještě si někteří z nich přelepili komunistické hvězdy na státním znaku svého dresu. Doma byli oslavovanými hrdiny, jenže nové z Moskvy dosazené komunistické vedení země postupně rozjelo „normalizaci“, která i jen symbolický odboj postupně otupovala.


    V roce 1972 už normalizátoři došli k závěru, že mají situaci pevně v rukou, a tak se v Praze konečně mohl uskutečnit světový šampionát, po tři roky odkládaný. Protřelí komunističtí manipulátoři školení z Moskvy ale nenechali nic náhodě. Před startem mistrovství svolali všechny novináře na sekretariát KSČ a nepokrytě jim vyhrožovali. Ve Sportovní hale, kde se šampionát konal poprvé, byly rozmístěny kamery monitorující sebemenší prohřešky.

    První řadu sedadel za mantinelem obsadili při každém zápase zvláštně uniformně se chovající „civilisté“ a na schody mezi sektory před zahájením zápasů vždy napochodovaly estébácké kordony příslušníků s bílými helmami. Ti se ještě víc „proslavili“ později v listopadu 1989. V roce 1972 během šampionátu sem tam vyvedli některého z diváků, který se podle jejich názoru choval až příliš spontánně či divoce. Takové byly výchozí podmínky turnaje.


    „Ti policajti se vůbec nekoukali na hokej, dívali se do hlediště, aby tam nebyla nějaká výtržnost. Pochopitelně. Byl to první start ruského mančaftu po okupaci v Praze,“ vzpomíná v rozhovoru pro podcast Nosiči ledu na pražský šampionát po více než půl století jeho tehdejší účastník, reprezentační obránce Vladimír Bednář. „Čekali, že něco bude, no a nebylo. Protože jsme je porazili, tak byl klid. Kdybychom prohráli, tak by bylo kdovíco,“ dodává.


    Zlatou medailí z domácího šampionátu zakončil Vladimír Bednář svou fantastickou první pětiletku jako profesionální hokejista, během níž dvakrát vyhrál s Duklou Jihlava domácí titul a ze tří světových šampionátů a jedněch olympijských her pokaždé přivezl medaili. Tím si bohužel svou dávku štěstí vybral. Půl roku po šampionátu ho nešťastně odražený puk trefil do oka a dlouho nebylo jisté, zda úplně neoslepne. Nakonec se nejhorší prognóza nepotvrdila a díky své buldočí zarputilostí se znovu dokázal vrátit na ligové stadiony, i když měl značná omezení. Pověst jedné z největších plzeňských hokejových legend mu každopádně nikdo vzít nemůže.

    Jak se k hokeji dostal? Jak prožíval své premiérové mistrovství světa v roce 1969, kde došlo k legendárním vítězným soubojům se sovětskou sbornou? A jak se mu na sklonku kariéry hrálo nejprve v Norsku a potom v hokejově exotické Jugoslávii? O tom všem mluví Vladimír Bednář v šesté epizodě podcastové série Nosiči ledu.

    Thu, 25 Apr 2024
Mostrar más episodios