Filtrar por gênero

CO Z TĄ MODĄ

CO Z TĄ MODĄ

Rafał Reif

Zrównoważona moda, drugi obieg, zmiany społeczne, technologia i innowacje... Branżę odzieżową czeka rewolucja, która już się zaczęła. Jak będzie wyglądała przyszłość mody? Co muszą zrobić firmy, aby spełnić oczekiwania konsumentów i dostosować się do nadchodzących zmian? Zapraszam na autorski podcast o przyszłości i odpowiedzialności branży mody - Rafał Reif

20 - Prawa człowieka w branży mody - Beata Faracik
0:00 / 0:00
1x
  • 20 - Prawa człowieka w branży mody - Beata Faracik

    Blisko 50 mln ludzi na świecie doświadcza różnej formy współczesnego niewolnictwa, z czego ponad 20 mln ludzi doświadcza przymusowej formy zatrudnienia. Aż 20% światowej produkcji bawełny odbywa się w warunkach przymusowej pracy. Te statystyki mogą szokować.

    O prawach człowieka zarówno tych fundamentalnych, określonych w powszechnej deklaracji praw człowieka ONZ, jak również tych dotyczących warunków pracy i zatrudnienia, w tym w branży mody rozmawiam z Beatą Faracik - ekspertką, współzałożycielką i prezeską Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu.

    Czy możemy oddzielnie traktować prawo do życia od praw w pracy? Jak dużym problemem jest równouprawnienie i dyskryminacja, czy przemoc w miejscu pracy? Kiedy możemy spodziewać się odpowiednich regulacji, które będą chronić prawa człowieka w całym łańcuchu wartości?

    Do tego najgorętszy temat czyli godziwa płaca w branży mody, co można zmienić jeśli model biznesowy oparty jest o niskie koszty produkcji? Czy jest szansa na przełom? 

    Zapraszam na najnowszy odcinek podcastu CO Z TĄ MODĄ.

    Wed, 24 Apr 2024 - 33min
  • 19 - Trend na indywidualizm - Michał Zaczyński

    Z Michałem Zaczyńskim dziennikarzem modowym, autorem podcastu i bloga michalzaczynski.com rozmawiamy o trendach w modzie, ale nie o tym jaki kolor czy fason jest obecnie najmodniejszy. Zastanawiamy się jak moda reaguje na zachodzące zmiany społeczne. 

    Na zmianę stylu życia po pandemii, powrót do biur wzmacniany przez wiele firm i korporacji, wzrost kosztów życia i rozwartstwienie społeczne i quiet luxury - gdzie jakość może nie ma logo, ale często astronomiczną cenę. 

    Po co nam formal wear? Ile kosztuje dobre krawiectwo? Jak dzisiaj wygląda elegancki mężczyzna, dlaczego już nie potrzebujemy zbytkowych przedmiotów i o stereotypach. 

    Dzisiaj nic nie trzeba. Mimo iż coraz chętniej bawimy się modą. Indywidualizm jest najważniejszym trendem - podsumowuje rozmowę Michał - ale w przypadku nadkonsumpcji i nadprodukcji tu już potrzeba zmian prawnych, inaczej sami się nie ograniczymy - dodaje. Zapraszam.

    Mon, 12 Feb 2024 - 35min
  • 18 - Logistyka e-commerce - dr hab. Arkadiusz Kawa PIT Łukasiewicz

    Już co trzecie, czy co czwarte ubranie jest zamawiane w e-commerce. A to właśnie logistyka w e-commerce decyduje o ostatecznym zadowoleniu klienta z zakupów. 

    Dzisiaj mamy coraz więcej możliwości dostawy przesyłki, nowe kanały komunikacji, możliwości zwrotu - zamawiamy coraz więcej, coraz śmielej. Ale ostatni okres to także gwałtowny wzrost kosztów dla firm, płacy minimalnej i rosnąca odpowiedzialność społeczna i środowiskowa.  

    O najważniejszych trendach i wyzwaniach w logistyce e-commerce rozmawiam z dr hab. Arkadiuszem Kawą ekspertem logistyki z Poznańskiego Instytutu Technologicznego Łukasiewicz.

    Jak te zmiany wpływają na działania firm e-commerce, czy firm kurierskich, gdzie jest miejsce na innowacje i optymalizację kosztów? Wreszcie jak ograniczyć zwroty, zmniejszyć ilość jednorazowych opakowań i ograniczyć ślad węglowy? O tym w najnowszym odcinku Co z tą modą.

    "Dzisiaj najważniejszym trendem, zarówno dla firm, ale również dla mnie osobiście - jest zrównoważony rozwój. Zarówno ten środowiskowy, czyli szukanie lepszych rozwiązań dla dostaw. Ale również ten społeczny - chociażby to, żeby ludzie zamawiali w bardziej przemyślany sposób, a dostawcy automatów paczkowych stawiali je w sposób bardziej odpowiedzialny" - podsumowuje rozmowę Arkadiusz Kawa.

    Thu, 25 Jan 2024 - 40min
  • 17 - Podsumowanie 2023 roku - Ula Wiszowata

    Co wydarzyło się w 2023 roku w modzie? Zapraszam na moją rozmowę z Ulą Wiszowatą analityczką branży modowej, pracującą z polskimi markami modowymi.

    To był trudny rok dla branży. Kryzys dotknął wiele firm odzieżowych, klienci ograniczyli zakupy, a wzrost kosztów działalności odbił się na wynikach finansowych. Jednak światowi liderzy branży poradzili sobie całkiem dobrze. Kryzys jestem niewątpliwe testem sprawdzającym kto jest najlepiej przygotowany i jaki model działa najlepiej. Pytanie czy potrzebujemy ciągłych wzrostów sprzedaży nowych ubrań? Drugi obieg rośnie dużo szybciej, ale model cyrkularny jest nadal znaczniej mniejszym segmentem rynku.

    Siła ultra fast fashion - giganci najtańszego segmentu e-commerce osiągnęli w tym roku na świecie niezwykłe wzrosty. Z jednej strony ogromne zainteresowanie klientów szukających atrakcyjnych ofert, a z drugiej trwa debata o etyczności i przejrzystości działania tych firm.

    Luksus szuka nowego pomysłu na siebie. Ten rok obfitował w zmiany na stanowiskach dyrektorów kreatywnych marek luksusowych. Quiet luxury - stało się modnym hasłem pokazującym odejście od krzykliwości i logo. Debiut Phoebe Philo - wyczekiwany i wyprzedany. Produkt staje się najważniejszy, a klienci coraz częściej wybierają jakość. Ma być drożej i bardziej ekskluzywnie. Czy nadchodzi nowy kierunek dla branży luksusowej?

    Brak przełomu w ESG. Regulacje ciągle przed nami. Jednak rekordowo upalne lato, zanikające sezony, coraz trudniejsze warunki do uprawy surowców, sprawiają, że moda coraz bardziej odczuwa skutki kryzysu klimatycznego na własnym biznesie.

    W technologii to był rok AI - kto opanuje moc maszyn? Rozwiązania generatywnej sztucznej inteligencji jak ChatGPT były najszybciej zaadaptowaną technologią w ostatnim czasie.

    Dzisiaj jesteśmy jeszcze na etapie testów i tworzenia ram prawnych. Już niedługo AI zmieni model działania wielu organizacji, również mody.

    I wreszcie - prognozy na 2024. Co nas czeka?

    Tue, 12 Dec 2023 - 38min
  • 16 - Kariera w modzie - Anna Wrońska

    Szybsze bicie serca, to jest to co przyciągnęło Annę Wrońską kilkanaście lata temu do pracy w modzie.

    Moda to zmiana. Ewolucja trendów. Estetyki. Modelu biznesowego. To powoduje, że jest to pożądane miejsce pracy i szansa na nieoczywistą karierę.

    Co dzisiaj przyciąga młodych ludzi do pracy w tym sektorze? 

    "Różnorodność. To, że wiek tu nie ma znaczenia. Tu jest miejsce dla każdego i właściwie dla dowolnego zawodu." mówi Anna Wrońska, która od ponad 16 lat pracuje w branży mody i branży luksusowej pracując w Londynie i Polsce. Obecnie zajmuje się PR-em marek luksusowych na rynku polskim.

    A jakich zawodów potrzeba najbardziej i na co warto postawić?


    Księgowa, prawnik, architekt - to nie są oczywiste zawody w branży mody. Jednak jak się okazuje są niezwykle potrzebne, bo wiedza sektorowa i odpowiednie doświadczenie jest w nich niemal na wagę złota. 

    Niezwykle dynamiczny jest obszar kreatywny. Ciągle potrzeba nowych stylistów, fotografów, specjalistów od komunikacji, marketingu. Nowych talentów, świeżości, kreatywności. Bo w modzie nic nie trwa wiecznie. Ten obszar to świetne miejsce na start szczególnie dla młodych osób, które być może nie mają jeszcze doświadczenia, ale są uzbrojeni w wyczucie estetyki i 'drive' - tu mogą stawiać swoje pierwsze kroki.

    Są jeszcze niezwykle odpowiedzialne zawody związane z planowanie kolekcji i zakupami jak Kupiec, czy Merchandiser. To praca na liczbach i planach. Do tego dochodzą zawody przyszłości jak Ekspert od AI, czy ESG. 

    O tym jak zbudować karierą w modzie, rozmawiam z Anią Wrońską.

    Tue, 05 Dec 2023 - 32min
Mostrar mais episódios