Nach Genre filtern

Raport międzynarodowy

Raport międzynarodowy

Witold Jurasz

Dziennikarz Onetu i były dyplomata Witold Jurasz zaprasza na cykl "Raport międzynarodowy". Posłuchaj o kulisach dyplomacji i międzynarodowej polityki.

325 - Niemcy odbierali nam wolność, Rosjanie duszę #OnetAudio
0:00 / 0:00
1x
  • 325 - Niemcy odbierali nam wolność, Rosjanie duszę #OnetAudio

    [AUTOPROMOCJA]  Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio. 

    Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.

    Tym razem porozmawiamy o naszych relacjach z Niemcami i Rosją. Od odległej historii, przez tę bliższą i kończąc na współczesności oraz polityce, która dzieje się tu i teraz. Gościem Witolda Jurasza w najnowszym “Raporcie międzynarodowym” jest doktor Krzysztof Rak, filozof i historyk. O co zahaczy rozmowa? 

    O problemy naszej historiografii, która porusza się w określonych schematach historycznych, intelektualnych i emocjonalnych. Jak bardzo fakt, że nasi historycy często nie rozumieją polityki, wpływa na problemy z polską polityką zagraniczną? 

    O naszą historię i o mit mówiący, że Niemcy odbierali nam wolność, a Rosjanie duszę. Czy taki podział jest prawdziwy 

    O to, czy układ rosyjsko-niemiecki różnił się jednak od podobnych sojuszy mocarstw. Czy ten romans skończył się już na dobre? 

    O to, w jakim stopniu relacje Niemiec z Rosją zawsze były w pewnych ramach wyznaczanych przez Waszyngton. 

    O początki polityki wschodniej Republiki Federalnej Niemiec pod parasolem Ameryki. 

    O próby zdefiniowania tego, co dzieje się dzisiaj. Dla polityki niemieckiej kluczowy jest jej wektor wschodni, czyli relacje pomiędzy Berlinem a Moskwą i Berlinem a Pekinem, które równoważą wektor zachodni, złożony z takich mocarstw jak Francja i Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone. Jak to wygląda w przypadku Rosji i w kontekście jej relacji z Chinami? 

    O polską politykę zagraniczną i o to, że przestaliśmy umieć posługiwać się językiem dyplomacji, który jest językiem niedopowiedzeń. 

    Więcej w podcaście, na “Raport międzynarodowy” zaprasza Witold Jurasz.   

    Tue, 30 Apr 2024 - 16min
  • 324 - Dwugłos o broni jądrowej #OnetAudio

    [AUTOPROMOCJA]  Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio. 

    Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.

    W najnowszym “Raporcie międzynarodowym” panowie Parafianowicz i Jurasz rozmawiają o bombach atomowych w związku z pojawieniem się wypowiedzi Prezydenta Andrzeja Dudy – który oznajmił, że jako Polska chcielibyśmy się przyłączyć do programu Nuclear Sharing, czyli programu współdzielenia amerykańskiej broni nuklearnej. Oraz: O tym, że i tak jesteśmy już o krok do tyłu w stosunku do głównego zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, czyli Rosji – szczególnie w sytuacji, w której Rosja rozmieściła broń atomową na Białorusi, co zwiększa jej możliwości do prowadzenia szantażu atomowego pod adresem państw bałtyckich. O powodach, dla których amerykańska broń atomowa w ramach programu Nuclear Sharing powinna już dawno być w Polsce, a nie być na etapie wyrażania woli przez Prezydenta RP. O tym, jaki jest cel w broni atomowej? W przypadku demokratycznego świata Zachodu jest to odstraszanie, ale w przypadku Rosji tym celem jest zastraszanie. O pomocy dla Ukrainy – najpierw Izba Reprezentantów, później Senat USA uchwalił pakiet pomocy między innymi dla Ukrainy. Szacuje się, że Ukraina może walczyć za te pieniądze mniej więcej 1-1,5 roku. O ukraińskich porażkach w ciągu ostatnich miesięcy, które są znacznie bardziej złożone niż po prostu brak pieniędzy, bo państwo ukraińskie ma ogromny deficyt, jakim jest niemożność zorganizowania skutecznej mobilizacji. Też na chwilę o Powstaniu Warszawskim i o tym, że czasami generałowie niekoniecznie muszą mieć rację. Oraz o tym, że narody są budowane na mitach, ale może powinny być opierane na… faktach? O tektonicznych zmianach wśród rosyjskiej opozycji i braku potencjału w rosyjskich elitach liberalnych. O exposé Radosława Sikorskiego, który dużą część swojego wystąpienia zmontował o krytykę poprzedniej władzy. Więcej w podcaście – zapraszają Zbigniew Parafianowicz i Witold Jurasz.
    Fri, 26 Apr 2024 - 17min
  • 323 - Czy Chinese Dream zastąpił American Dream? #OnetAudio

    [AUTOPROMOCJA]  Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio. 

    Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu. Żeby zrozumieć politykę, trzeba rozumieć tych, którzy ją uprawiają, ale też psychologię i kulturę. Co gra w chińskiej duszy? Konfucjanizm, autorytaryzm? Komunizm? Czy i jak rzeczywistość polityczna dalekiej Azji Wschodniej przekłada się naszą rzeczywistość? O nowej zimnej wojnie między Chinami a Zachodem i o tym, dlaczego Chiny nie są nowym Związkiem Sowieckim, ale nie tylko. Witold Jurasz rozmawia z prof. Bogdanem Góralczykiem – politologiem i sinologiem, byłym ambasadorem. 

    Tue, 23 Apr 2024 - 19min
  • 322 - Obrona powietrzna. Czy Wisła, Narew, Pilica pozwolą nam stać się liderem w skali świata? #OnetAudio

    [AUTOPROMOCJA] Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio. 

    Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.

    Witold Jurasz i Zbigniew Parafianowicz tym razem zaczynają od analizy wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Jakie może być pokłosie ataku, którego Iran dokonał na Izrael po tym, jak Izrael zaatakował wydział konsularny ambasady Iranu w Syrii? Wiele wskazuje na to, że atak został przeprowadzony w sposób, który był celowo nieskuteczny – tylko, czy aby na pewno? Można spekulować, czy Iran zrobił wszystko, by zminimalizować skutki ataku, a także czy powtórzenie ataku mogłoby być bardziej efektywne. – Gdyby Iran powtórzył taki atak jeszcze raz, na przykład dwie godziny później, to obrona powietrzna Izraela nie byłaby już tak skuteczna. To jest ta 99-procentowa skuteczność, którą można przypisać Izraelowi, ale to jest obrona jednorazowa – komentuje Zbigniew Parafianowicz.

    W podcaście również o tym:

    – Dlaczego ten atak na Izrael był po stronie Iranu bezprecedensowy?

    – Dlaczego fakt, że Jordania – kraj arabski, bronił Izraela (i swojej przestrzeni powietrznej), jest być może najciekawszym elementem całej tej układanki?

    – O tym, że Izrael stoi przed koniecznością zachowania równowagi między reakcją na atak Iranu a utrzymaniem wizerunku – zwłaszcza w kontekście nieuchronnie zbliżającego się rozliczenia premiera Netanjahu z operacji w Strefie Gazy. Mija sześć miesięcy, a cele, czyli zlikwidowanie Hamasu i uwolnienie zakładników, nie zostały zrealizowane.

    Ale także o spotkaniu Premiera Donalda Tuska z premier Danii Mette Frederiksen w Warszawie oraz o obronie powietrznej Polski, europejskiej tarczy powietrznej (European Sky Shield) i systemach Pilica, Narew, Wisła.

    Więcej – w podcaście, na “Raport międzynarodowy” zapraszają Zbigniew Parafianowicz i Witold Jurasz.

    Thu, 18 Apr 2024 - 13min
  • 321 - Moglibyśmy przyjąć pięć razy więcej studentów z Ukrainy #OnetAudio

    [AUTOPROMOCJA] Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio. 

    Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu. Planujesz zacząć studia lub kontynuować karierę naukową w Polsce? Witold Jurasz wraz z gościem – profesorem Alojzym Nowakiem, rektorem Uniwersytetu Warszawskiego, omawiają kwestie związane z rankingiem światowych uniwersytetów (ARWU), popularnie znanym jako Lista Szanghajska. Przyglądają się także innym aktualnym aspektom polskiej nauki i szkolnictwa wyższego, również w kontekście wydarzeń na arenie międzynarodowej i wojny w Ukrainie.

    Lista Szanghajska, publikowana przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju od 2003 roku ocenia ponad 2500 uczelni na świecie.  Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński są najwyżej notowanymi polskimi uczelniami w międzynarodowych rankingach. Profesor Nowak podkreśla znaczenie konkurencji między uczelniami, która może prowadzić do poprawy jakości badań i dydaktyki. W rozmowie przewija się kwestia wiarygodności rankingów, jednak gość podkreśla, że w przypadku Polski mają one kluczowe znaczenie dla przyciągania studentów oraz finansowania. Studenci chcą zdobywać szerokie wykształcenie interdyscyplinarne, co wymaga refleksji nad strukturą programów nauczania. Być może bardziej potrzebna jest nam edukacja poprzez dialog niż relacje “mistrz i uczeń”. Przyznawanie grantów jest problematyczne zarówno z powodu biurokracji, jak i braku umiejętności technicznych u grantobiorców. Jakie propozycje rozwiązania tego problemu widzi rektor Uniwersytetu Warszawskiego? Współpraca nauki z biznesem jest kluczowa dla rozwoju zarówno akademickiego, jak i gospodarczego. Czy studenci międzynarodowi są zainteresowani studiowaniem w Polsce? Czy polskie uczelnie są zainteresowane studentami z zagranicy? Ile studentek i studentów z Ukrainy studiuje aktualnie na UW, a na jaką liczbę faktycznie przygotowana jest uczelnia? Co ze studentami z Białorusi, Rosji? 

    – Uniwersytet Warszawski przyjął taką politykę, że wspiera głównie studentów i studentki z Ukrainy i Białorusi. Ale nie przeszkadza w studiowaniu osobom pochodzącym z Rosji – komentuje profesor. 

    W tej chwili na Uniwersytecie Warszawskim studiuje około 300-350 osób pochodzących z Ukrainy. Jednak zgodnie z uchwałą Senatu Uniwersytetu Warszawskiego moglibyśmy przyjąć mniej więcej pięć razy więcej studentów i studentek ukraińskich.  Więcej dowiesz się z tego epizodu “Raportu międzynarodowego”. Zaprasza Witold Jurasz.

    Tue, 16 Apr 2024 - 16min
Weitere Folgen anzeigen