Filtrer par genre

Ööülikool

Ööülikool

Ööülikool

Kokkusaamised toimuvad öösiti ülikooli raamatukogu ovaalse lauaga kaminasaalis, lektoreiks on kultusõppejõud erinevatest maailma ülikoolidest. Ise nimetavad nad seda kõike Ööülikooliks. Ühest unenäost

7 - Juko-Mart Kõlar „Elu ja enda juhtimisest“
0:00 / 0:00
1x
  • 7 - Juko-Mart Kõlar „Elu ja enda juhtimisest“

    Meil on elada umbes 4000 nädalat, mis tähendab, et ükskõik kui produktiivselt või efektiivselt me ka ei tegutseks, enamik huvitavaid ja vajalikke asju jääb ikkagi tegemata, enamik põnevaid kohti külastamata, enamiku huvitavate inimestega tutvumata. Ehk oleks mõistlik FOMO (ingl. k. fear of missing out) asendada JOMO-ga (joy of missing out)? Viljandi kultuuriakadeemia direktor ja loovettevõtluse õppejõud Juko-Mart Kõlar jagab mõned ideed, kuidas seda väikest osa eksistentsist, mida me kontrollida saame, kasutada nii, et see oleks väärtuslik ja tähenduslik meie enda ja meid ümbritsevate inimeste jaoks. Saade valmis koostöös Tartu Ülikooli Vljandi kultuuriakadeemiaga. Ööülikool tänab: Katariina Sofia Päts.

    Heli: Sigrid Koor, Külli TüliToimetaja: Jaan TootsenMuusika: Możdżer Danielsson Fresco albumilt Between Us and the Light
    Thu, 28 Mar 2024
  • 6 - Urmas Tartes „Tähtedest ja inimestest“

    Jaan Einasto on öelnud: „Elu – see on aine pluss informatsioon.“ Kas see tähendab, et inimene on tehtud tähetolmust ja tähendusest? Kumb peale jääb, kas tolm või tähendus, ja kui kaua meie kodutäht neid mõlemat üldse kütta jõuab, sellest mõtiskleb bioloog, loodusfotograaf ja sääsesõber Urmas Tartes.

    Saade on salvestatud 2023. aasta juunikuus Õuerahva ülikoolis, Niiduveere õpipaigas.
    Täname Kaido Veskit

    Heli: Kaido VeskiToimetaja: Tõnis Tootsen, Jaan TootsenMuusika: Ansambel Fog, albumilt Ether Teeths
    Thu, 21 Dec 2023
  • 5 - Alari Allik „Miski ja eimiski vahel“

    „Miski ja eimiski vahel“ tulevad hiina ja jaapani mõtteloo perspektiivist kõne alla mitmed märksõnad, mis kunstnik Sirja-Liisa Eelma loomingus on läbi aastate kesksel kohal olnud: tühjus, nähtav ja nähtamatu, peegel, kordus ja erinevus.

    Rupert Gethin võtab raamatus „Budismi alused“ kokku, kuidas selles traditsioonis räägitakse tühjusest: „Näha ühtegi dharmat [asja] eksisteerivat iseenesest võrdub selle järele haaramisega, katsega sellest kinni hoida, kuid dharmad on nagu unenäod, maagilised illusioonid, kajad, peegelpildid, miraažid, ruum; nagu vees peegelduv kuu, võluloss, vari või imeväel loodu; nagu tähed, kastepiisad, mull, välgusähvatus või pilv — need on olemas, kuid samal ajal neid pole olemas, ja kui me tahame neid kätte saada, pole meil millestki kinni hoida.“ (lk 302-303) 

    Loengus tulebki juttu unenägudest, peeglitest, pilvedest, vahust veepinnal ja muudest võrdpiltidest, mille vahendusel budismile omast tühjusetunnetust on proovitud edasi anda. Liigume miski ja eimiski vahel läbi erinevate hiina ja jaapani tekstide.

    Saade on salvestatud Tartu Kunstimajas 2023. aasta märtsikuus Sirja-Liisa Eelma näitusel „Peegelduste pealispind“.

    Heli: Taisto UuslailToimetajad: Tõnis Tootsen, Jaan TootsenKõneleja: Alari AllikMuusika: Potoratch
    Mon, 16 Oct 2023
  • 4 - Lauri Õunapuu ja Lauri Sommer „Ööülikooli unenägu: Sammaldunud lood ja laulud“

    Kirjanik ja muusik Lauri Sommer ja pärimusmuusik Lauri Õunapuu on kaks veerevat kivi, kes hoolimata kõigest koguvad järjepanu oma pinnale möödunud aegade sammalt. On seda vähem või rohkem, kui keegi kanda jõuaks, või on see midagi, mis maamehe takust kuube kaunistab? Vaagimist jagub, mööda jutuvestjate minade, lauluveeretajate ninade ning pärimuse jahtijate väljalastud tinade-pudina naginaid.

    Otepää vallas, Vidrike Külamajas vestetud jutud said salvestatud Eesti Rahvakultuuri Keskuse jutuvestmisfestivali „Ööbikuööd“ raamides 18. mail aastal 2023.

    Heli: Taisto UuslailToimetajad: Taisto Uuslail ja Jaan TootsenKõnelejad: Lauri Õunapuu ja Lauri SommerMuusika: Lauri Õunapuu ja Lauri Sommer

    Ööülikool 2023

    Tue, 05 Sep 2023
  • 3 - Tuul Sepp ja Elo Kiivet „Elu aed on metsikult ilus“

    Kahaneva elurikkusega Maal peaks inimene elama ainult nii, et ühtlasi paraneks looduse seisund. Paljusid tehiskeskkonna probleeme – nagu näiteks õhureostust – ei pruugi me aga õieti tajudagi, kuna need on evolutsiooniliselt liiga uued. Muutust takistab ka kultuur: unistus isiklikust, ümaraks pöetud eramaja-iluaiast on põline, aga tõhusama elurikkuse-võrgustiku saaks luua hoopis tihedas linnas.

    Evolutsiooniliselt on kõik „ilus“ olnud meile kasulik. Ka vaesunud linnalooduse tajumine „koledana“ saab toimuda läbi evolutsiooni põhitööriista: õppimise.

    Linnade elurikkuse taastamisest räägivad arhitekt ja Tartu abilinnapea Elo Kiivet ning loomaökoloog Tuul Sepp.

    Vestlus salvestati 2023. aasta maikuus Loodusfestivali programmis Tartu Ülikooli loodusmuuseumis.

    Täname Kaarin Heina TÜ loodusmuuseumist.

    Heli: Taisto UuslailToimetajad: Mart Zirnask, Jaan TootsenMuusika: Tartu linde ja inimesi salvestas Veljo Runnel

    Ööülikool 2023

    Mon, 21 Aug 2023
Afficher plus d'épisodes