Podcasts by Category

Ime tedna

Ime tedna

RTVSLO – Val 202

Vsak ponedeljek izbiramo Ime tedna, nekoga, ki je v minulem tednu naredil korak dlje, stopil iz povprečja, dosegel več.

884 - Martin Stražar: Z ekipo znanstvenikov odkril posebno vrsto bakterij, ki lahko pomagajo pri zniževanju holesterola
0:00 / 0:00
1x
  • 884 - Martin Stražar: Z ekipo znanstvenikov odkril posebno vrsto bakterij, ki lahko pomagajo pri zniževanju holesterola

    Ime tedna je postal Martin Stražar z inštituta Broad v Združenih državah Amerike in prvi avtor študije, ki so jo objavili v najuglednejši reviji celične biologije Cell. Mednarodna skupina znanstvenikov, v kateri sta bila dva Slovenca, je odkrila in prvič opisala črevesne bakterije roda Oscillibacter, ki lahko učinkovito razgradijo holesterol ter tako pomagajo pri zniževanju holesterola v krvi in tveganja za bolezni srca in ožilja pri ljudeh.

    Kandidati so bili še:

    Nika Jurman, scenaristka in režiserka kratkega animiranega filma Borbike, ki je prejel glavno nagrado na letošnjem 23. Festivalu neodvisnega filma v Slovenski kinoteki. Film Borbike je po oceni žirije sodobno in duhovito ogledalo časa, v katerem skozi cinično, osladno, rožnato prizmo spoznamo groteskno pretvarjanje samooklicanih meščanskih elit. Dušana FindeiseninAna Krajnc, ki sta pred natanko 40 leti postavili konceptualne in strokovne temelje za izobraževanje starejših ter ustanovili Slovensko univerzo za tretje življenjsko obdobje. Danes je to razvita nacionalna mreža 54 univerz, ki delujejo v vseh večjih krajih in bogatijo življenje ljudem v jeseni življenja. V različne programe univerze je vključenih kar dvanajst tisoč starejših.

    Zapiski:

    objavljena študija v reviji Cell
    Mon, 29 Apr 2024
  • 883 - Tanja Babnik: Bolnišnične OI so se v takšni obliki ohranile samo v Sloveniji

    Ime tedna je Tanja Babnik, učiteljica v bolnišnični šoli Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta RS Soča v Ljubljani, kjer so pripravili jubilejne 30. bolnišnične olimpijske igre. Bolni in gibalno ovirani otroci in mladostniki med zdravljenjem na igrah ohranjajo in razvijajo svojo psihofizično kondicijo, kar pripomore k hitrejšemu okrevanju.

    Kandidatki sta bili še:

    Ana Gros, kapetanka slovenske ženske rokometne reprezentance, ki si je po prepričljivih zmagah proti Paragvaju in Črni gori na kvalifikacijskem turnirju v Ulmu zagotovila nastop na olimpijskih igrah v Parizu. Rokometašice so s tem postale tudi prva slovenska ženska ekipa v kolektivnih športih do zdaj, ki bo zaigrala pod petimi krogi; Zala Volčič, izredna profesorica in direktorica za inovacije v poučevanju na Univerzi Monash v Melbournu. Pri organizaciji Universities Australia, ki vključuje vse avstralske univerze, so jo v močni konkurenci prepoznali kot izstopajočo in ji podelili priznanje za najboljšo univerzitetno predavateljico v državi.
    Mon, 22 Apr 2024
  • 882 - Matija Špacapan: Klimatskim spremembam kljubujejo le stabilni gozdovi

    Ime tedna je postal Matija Špacapan, gozdar in eden od organizatorjev projekta Pomladimo gozdove, vseslovenske prostovoljske akcije sajenja dreves, ki so jo z ekipo pripravili v družbi Slovenski državni gozdovi. Letošnja akcija, ki je potekala že petič, je privabila skoraj 900 prostovoljcev, skupaj pa so posadili okoli 10 tisoč dreves 14 različnih drevesnih vrst.

    Kandidatki sta bili še:

    Helena Meško, dolgoletna ravnateljica Konservatorija za glasbo in balet Maribor, ki je za izjemne dosežke na pedagoškem in organizacijskem področju uveljavljanja glasbene vzgoje in izobraževanja prejela nagrado Frana Gerbiča za življenjsko delo, priznanje Zveze slovenskih glasbenih šol. Katja Zaletel, predstojnica klinike za nuklearno medicino UKC Ljubljana, kjer so uspešno izvedli prvo ciljano radionuklidno zdravljenje raka prostate pri nas. Terapijo sta prejela bolnika z razširjeno obliko raka prostate, ki je neozdravljiva, inovacija pa omogoča boljše preživetje bolnikov brez napredovanja bolezni in je velik napredek v boju proti najpogostejšemu raku med moškimi.
    Mon, 15 Apr 2024
  • 881 - Ančka Gošnik Godec: Ilustratorka in slikarka

    Ime tedna je postala Ančka Gošnik Godec, ilustratorka in slikarka z izrazitim občutkom za slovensko pokrajino in slovensko materialno dediščino. Z uspešnim utiranjem poti tej likovni zvrsti pri nas je veljavo umetniškega prispevka ilustracije potrdila tudi v velikih tokovih likovne umetnosti v drugi polovici 20. in v 21. stoletju. Je prejemnica nagrade Riharda Jakopiča za življenjsko delo.

    Kandidata sta še bila:

    Marinka Poštrak, dramaturginja, ki je v treh desetletjih dela v Prešernovem gledališču Kranj domislila in sooblikovala mnoge prelomne uprizoritve, temeljno zaznamovala svojo matično hišo in tudi celoten slovenski gledališki prostor. Pri Društvu gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije so ji podelili nagrado Vladimirja Kralja za življenjsko delo. Tomaž Prosen, matematični fizik z ljubljanske Fakultete za matematiko in fiziko, ki je v sodelovanju z Googlovim Quantum AI laboratorijem v prestižni znanstveni reviji Science objavil članek z naslovom "Dinamika magnetizacije v Heisenbergovi spinski verigi pri neskončni temperaturi". Članek predstavlja prebojne ugotovitve v teoriji kvantnih transportnih pojavov.

    Mon, 08 Apr 2024
  • 880 - Peter Korošec: Alergij je vedno več, zato je to odkritje tako pomembno

    Ime tedna je postal Peter Korošec, vodja Laboratorija za klinično imunologijo in molekularno genetiko na Kliniki Golnik in vodja raziskovalne skupine, ki je na podlagi večletne raziskave ugotovila, da imajo pacienti z najtežjimi alergijskimi reakcijami pogosto v osnovi gensko bolezen. Odkritje pomembno vpliva na klinično prakso in obravnavo najbolj ogroženih pacientov.

    Kandidata sta še bila:

    Jože Krašovec, akademik in odgovorni nosilec ter urednik novega prevoda Svetega pisma iz izvirnih jezikov. Pod njegovim vodstvom so pri projektu sodelovali številni strokovnjaki, ki so uvode, opombe, reference in dodatke prevzeli iz francoske jeruzalemske izdaje in na skoraj tri tisoč straneh dopolnili prejšnji ekumenski prevod, v pripravi pa je tudi spletna različica.

    Rok Černe, glavni koordinator evropskega projekta LIFE Lynx, pod okriljem katerega so uspeli v šestih letih iz petih držav pred izumrtjem rešiti slovenske in hrvaške rise. Iz slovaških in romunskih Karpatov so preselili 18 risov, zabeležili so vsaj 30 mladičev doseljenih risov, kar pomeni, da imamo zdaj na tem območju vsaj 50 teh veličastnih živali.
    Mon, 01 Apr 2024
Show More Episodes