Podcasts by Category

Vroči mikrofon

Vroči mikrofon

RTVSLO – Val 202

Najpomembnejše teme tedna podrobneje analiziramo in preverjamo stališča strokovnjakov ter predstavnikov pristojnih organov. Kako njihove odločitve občutite na svoji koži?

1296 - Iz krivde v obup in razočaranje: Okoljska kriza in podnebna tesnoba
0:00 / 0:00
1x
  • 1296 - Iz krivde v obup in razočaranje: Okoljska kriza in podnebna tesnoba

    Pred kratkim smo zaznamovali 54. svetovni dan zemlje, katerega vloga je, da nas vsako leto opomni, kako pomembno je, da skrbimo za naš planet. V več kot petdesetih letih se je marsikaj spremenilo. Zaradi podnebnih sprememb Zemlja nikoli več ne bo to, kar je bila, in “skrb” zanjo hitro preide v krivdo, strah in obup. Kognitivni znanstveniki so te občutke zaobjeli v pojmu podnebna tesnoba ali ekoanksioznost. Zakaj je torej pomembno, da pri soočanju z okoljsko krizo naslovimo ravno naše duševno zdravje?

    Sogovorniki:

    Aleš Oblak, kognitivni znanstvenik z Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana, Pia Zupančič, Mladi za podnebno pravičnost, Leon Sršen, Mladi za podnebno pravičnost.
    Wed, 24 Apr 2024
  • 1295 - Zakaj Slovenije ne zanimajo polarne raziskave?

    Slovenija je leta 2019 kot 54. država podpisala Antarktični sporazum, temu koraku bi moral slediti strateški načrt sodelovanja slovenskih znanstvenikov pri polarnih raziskavah, a se zaradi podajanja pristojnosti med ministrstvi ni zgodilo nič. Naša država bi morala namreč pristopiti tudi k ustreznim mednarodnim sporazumom, kot je, recimo, Madridski protokol, ki zagotavljajo potrebno pravno podlago in mednarodno logistično podporo. Brez njih so slovenski raziskovalci prikrajšani za samostojno delo na območjih Arktike in Antarktike, in podporo drugih mednarodnih raziskovalnih institucij. Zakaj so polarne raziskave v dobi podnebnih sprememb izjemnega pomena in zakaj bi morala biti zraven tudi Slovenija?

    Sogovorniki:

    dr. Nina Gunde Cimerman, Biotehniška fakulteta v Ljubljani, dr. Griša Močnik, Center za raziskave atmosfere na novogoriški univerzi, Matevž Lenarčič, letalec in okoljski raziskovalec, Miro Brumat, civilna iniciativa.

    Oddaja je nastala v sodelovanju s Slovensko akademijo znanosti in umetnosti.

    Tue, 23 Apr 2024
  • 1294 - Tariq Ali o dogajanju na Bližnjem vzhodu: Ne smemo ostati tiho

    Potem ko je Iran sprožil vojaški napad na Izrael, ta pa se ga je skupaj z zaveznicami uspešno ubranil, je v zraku ostalo veliko vprašanj. Veliko več je “neznanega” kot “znanega”, veliko več “nepredvidljivega” kot “predvidljivega.” Kako vse to postaviti v smiseln zgodovinski in politični kontekst? O Gazi, vlogi Združenih držav Amerike, Evropski uniji, delovanju Nemčije, o tretji svetovni vojni in podnebni krizi svoje misli ponujata:

    novinar, zgodovinar in aktivist Tariq Ali filozof Srećko Horvat
    Wed, 17 Apr 2024
  • 1293 - Hrvaška: Reke pravice za vse izzive

    Hrvati bodo prvič v zgodovini na parlamentarne volitve odšli v sredini tedna, kar pomeni dodaten dela prost dan in dobesedno praznik demokracije. Kampanjo je zaznamovala napoved predsednika države Milanovića, da bo postal novi premier, ustavno sodišče mu je aktivno vključevanje v predvolilne dejavnosti formalno sicer preprečilo. Kampanja je dokaj prazna in zožena predvsem na verbalne spopade med premierjem Andrejem Plenkovićem in predsednikom Zoranom Milanovićem. Komu kaže bolje, kaj bi prinesle morebitne spremembe, kakšni izzivi čakajo Hrvaško, katere so ključne dileme za boljšo prihodnost … Bodo uspešnejše Reke pravice (geslo koalicije SDP) ali bodo zmagali Vsi izzivi (geslo koalicije HDZ)?

    Sogovorniki:

    Ante, upokojenec iz Šibenika; prof. dr. sc. Ivan Rimac, profesor na zagrebški Pravni fakulteti; Ankica Mamić, strokovnjakinja za marketing in odnose z javnostmi; Mate Mijić, svetovalec in glavni politični komunikator hrvaške RTL; prof. Žarko Puhovski, politolog, filozof in politični analitik; Borna, študent gradbeništva iz Zagreba; Anđa in Kate, študentki sociologije iz Dalmacije.
    Tue, 16 Apr 2024
  • 1292 - Vročinski rekordi tudi v notranji politiki⎮Tanja Starič in Jure Trampuš

    Ravno tako kot so pomladne temperature kar nenadoma postale poletne in se vedno manj kaže prehodno vremensko obdobje, je podobno tudi v slovenski notranji politiki. Ozračje se še posebej pregreva pred evropskimi volitvami ob spremljavi aktualnih afer. Kakšne so razmere na slovenskem notranjepolitičnem prostoru?

    Sogovornika:

    Tanja Starič, voditeljica Odmevov in sovoditeljica podkasta Umetnost možnega Jure Trampuš, novinar Mladine
    Wed, 10 Apr 2024
Show More Episodes