Filtrar por género

Český rozhlas - Věda

Český rozhlas - Věda

Český rozhlas

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

2235 - Věda Plus: I znečištěné plasty se dají recyklovat a nemusí končit na skládce nebo ve spalovně
0:00 / 0:00
1x
  • 2235 - Věda Plus: I znečištěné plasty se dají recyklovat a nemusí končit na skládce nebo ve spalovně

    Termochemická metoda přemění plastový odpad na směs uhlovodíků, ze kterých se dají plasty opět vyrobit. První funkční jednotka u nás stojí ve Dvorcích u Bruntálu a je vysoce ekologická. - Jaké jsou výzvy a možnosti tkáňového inženýrství? Jak co nejlépe nahradit poničené cévy, kůže, kosti a klouby? - Vědci z olomouckého centra CATRIN vyrobili speciální grafenový inkoust pro biosenzory. Levněji tak můžeme zjistit mikroby, antibiotika nebo znečišťující látky ve vodě.

    Thu, 09 May 2024 - 26min
  • 2234 - Magazín Experiment: Při testu písek, naostro třeba zbraně. Experti u Prahy testovali vlastnosti nových vojenských padáků

    Vojenský technický ústav testuje nové padáky pro českou armádu. Experty zajímá jejich pevnost, odolnost i ovladatelnost. A samozřejmě rychlost otevření. Jejich funkce ověřují nejen v laboratoři, ale především přímo v terénu, shozem z právě letícího armádního letounu.

    Thu, 09 May 2024 - 03min
  • 2233 - Síťovka: Škoda to sníst! V Japonsku se z rýže vyrábí rozkošné onigiri

    Chtěli byste taky dostávat takové roztomilé svačinky a obědy? Co je to vlastně onigiri? A který instagramový kanál je mu věnovaný?

    Wed, 08 May 2024 - 02min
  • 2232 - Věda Plus: Víte, co je tzv. CAR-Tterapie?

    Pacientovi s akutní leukémií se odeberou bílé krvinky a po genetické úpravě se vrátí zpět do těla. Jak se tato léčba podává? - Norští epidemiologové zkoumali, jestli může očkování proti koronaviru snížit pravděpodobnost vzniku takzvaného dlouhého covidu. K čemu dospěli? A jak vážnou nemocí dlouhý covid je? - Jaké jsou přelomové novinky v diagnostice a léčbě karcinomu ovarií. Moderuje Renata Kropáčková.

    Tue, 07 May 2024 - 26min
  • 2231 - Magazín Experiment: Konce chromozomů jsou možná klíč k novému způsobu léčby rakoviny, popisuje nobelista Thomas Cech

    Za přelomové objevy o fungování RNA získal Nobelovu cenu a dědičnost zkoumá i ve svých 76 letech dál. Američan s českými předky Thomas Cech se už poněkolikáté vrátil do Brna. Tentokrát aby převzal čestný doktorát Masarykovy univerzity, ale nejen kvůli tomu. S brněnskou univerzitou totiž dlouhodobě spolupracuje.

    Tue, 07 May 2024 - 03min
Mostrar más episodios